atatürk havalimanı

Atatürk ve Sabiha Gökçen'deki inşaatlar isyan ettirdi!

Genel Zeynep Karabağ 12.08.2015
Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarındaki bakım onarım çalışmaları sezon ortasına denk geldi, maliyetler arttı.
Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında yoğun yaz sezonunun ortasında yapılan inşaat çalışmaları nedeniyle meydana gelen rötarlar, yolcuları isyan ettirirken, bunda en büyük etkenin, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından, havayolu şirketlerine haber verilmeden gerçekleştirilen inşaat çalışmaları olduğu belirtildi.

Tüm dünyada, büyük havaalanlarında yapılacak işlerin en az bir yıl önce fazlara ayrılarak ilan edildiği, kapasitenin hafifletilmesi için havayollarından sefer azaltmalarının talep edildiğine dikkat çekilirken, Türk Hava Yolları'nın (THY), DHMİ'den tam bir yanıt alamadığı, “Biz gereğini yapıyoruz” denildiği kaydedildi. THY raporuna göre Atatürk Havalimanı'nda yaz sezonu başlarken ana kalkış pisti 70 gün süreyle kapatıldı. Sezonun tam ortasında da 7 köprü ve ve 2 açık park yeri bakıma alındı, uluslararası terminalin önünden geçen “G” taksi yolunun batı ucu tadilata sokuldu. Bu tadilatlar yeni bitti.

Önümüzdeki günlerde 9 köprü ve 7 açık park pozisyonunun kapatılacağı, “G” taksi yolunun ortasının da tadilata alınacağı belirtiliyor.

Benzer şekilde Sabiha Gökçen Havalimanı pisti, bakım nedeniyle gece 4 saat süreyle kapatılıyor. Bazı günler bu çalışma 6 saate uzuyor. Arıza nedeniyle gönderilecek yedek uçak Sabiha Gökçen'e gidemeyince, Bursa'ya yönlendiriliyor.

Maliyetler yüzde 20 arttı

Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarındaki rötarların, havayolu şirketlerinin operasyon maliyetlerini yüzde 20 artırdığı öne sürülüyor. Pegasus Havayolları'nın Genel Müdürü Sertaç Haybat, şunları söylüyor:
“Mevcut kapasite verimsiz kullanılıyor. Örneğin Londra Gatwick Havalimanı, Sabiha Gökçen gibi tek piste sahip. Bizde kapasite saatlik 32 uçakken, Gatwick'te saatlik 50 uçak. Bizde uçaklar 8 mil aralıkla yaklaşıyor. Atatürk Havalimanı'nda 3 mil. Verimlilik sağlanamayınca rötar olarak yansıyor.”

Bu yıl filolarında iki uçağı rötarları kapamak için yedek tuttuklarını belirten Haybat, “2016'da yedek uçak sayısını 4'e çıkartacağız. Her yedek uçağın maliyeti 3 milyon dolar” dedi.

AtlasGlobal Havayolları Genel Müdürü Orhan Coşkun da, İstanbul'daki havalimanlarındaki kapasite sorununun maliyetleri yüzde 20 artırdığını kaydetti.

atatürk havalimanı sabiha gökçen havalimanı