İstanbul Atatürk Havalimanı

Atatürk Havalimanı'ndaki uçuşlar meclis gündeminde...

Genel Emine Pile 05.12.2014
İstanbul’da yapımı süren üçüncü havalimanının faaliyete geçmesiyle Atatürk Havalimanı’nın tarifeli seferlere kapatılacak olması Meclis'e taşındı
CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bunun gerekçelerini sordu.

Cumhuriyet tarihinde ilk hava ulaşımının başladığı yer olan İstanbul Atatürk Havalimanı'nın, bugün “dünyanın en yoğun 18. Havalimanı” olduğunu anımsatan Çıray, 2013 rakamlarına göre havalimanın 34 milyonu dış hat olmak üzere yılda 51 milyon yolcu tarafından kullanıldığını vurguladı.

Çıray, önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

12 MİLYAR DOLARLIK HAVALİMANI

“Bugünkü değeri yaklaşık olarak 12 milyar dolar olarak tahmin edilen Atatürk Havalimanı'nın tarifeli uçuşlara kapatılacağı doğru mudur? Havalimanının kapatılma gerekçeleri tam olarak nelerdir? Bu gerekçeler hangi resmi verilere dayanmaktadır? ‘Recep Tayyip Erdoğan' adının verilmesi gündemde olan yeni havalimanı hizmete girdikten sonra Atatürk Havalimanı'nın atıl bir hale gelmemesi için hangi önlemler alınacaktır? 

Hürriyet

İstanbul Atatürk Havalimanı İstanbul Atatürk Havalimanı tarifeli satış tarifeli uçuşlar