ataköy dolgu alan

Ataköy'ün dolgu alanı Ataşehir inşaatlarından!

Genel Zeynep Karabağ 04.06.2015
Ataköy'de doldurulacak olan 140 dönümlük alanın malzemesi, Ataşehir başta olmak üzere Anadolu yakasındaki inşaatlardan geliyor.
Ataköy'de yaklaşık 140 dönüm alanda deniz doldurularak yapılan ‘Mega Yat Limanı' adlı projenin dolgu malzemesi, aralarında Ataşehir'in de bulunduğu Anadolu yakasındaki semtlerde devam eden inşaatlardan karşılanıyor. Maltepe limanında bir döküm sahası oluşturulurken, buraya dökülen hafriyat atıkları kamyonlara yüklenip gemilerle Ataköy'e taşınıyor.

Ataköy sahil şeridinde 140 dönüm alanda yapılan denizi doldurma işlemi için gerekli hafriyatın, Anadolu yakasında yapımı devam eden inşaatlardan temin edildiği öğrenildi. Ataşehir, Küçükyalı, Maltepe, Kartal ve Üsküdar gibi Anadolu yakası ilçelerinden getirilen hafriyat atıkları kamyonlarla öncelikle Maltepe'de geçen yıl yapımı tamamlanan dolgu alandaki limana taşınıyor. Kamyonlarla gelen hafriyat atığı limandaki alana dökülüyor. Burada kaya, ufak taşlar ve kum ayrılıyor. Limanda oluşturulan alandaki hafriyat, iş makineleri aracılığıyla tekrar kamyonlara dolduruluyor. Kamyonlar, bekleyen gemiye sırayla yerleştiriliyor. Gemilere yüklenen hafriyat kamyonları Ataköy'deki dolgu alanına götürülüyor. 24 saat çalışmaların devam ettiği Maltepe'deki limanda gece saatlerinde de hafriyat kamyonu giriş çıkışı devam ediyor. Etrafı tel örgülerle çevrilen alana dışarıdan kimsenin girmesine izin verilmiyor.

BİR GİRİŞ 100 LİRA

Büyük güvenlik önlemlerinin alındığı limada hafriyat taşıyan kamyoncular, İstanbul Anadolu yakasının dört bir yanında devam eden inşaatlardan çıkan hafriyatı limana getirdiklerini söylüyor. Alana boşaltım yapan bir kamyoncu, “2 gündür Küçükyalı'da devam eden bir inşaatın hafriyat atığını limana taşıyorum. Limanda oluşturulan bölgeye atığı boşaltıyorum. Daha sonra gün içinde 3-4 sefer daha yapıyorum. Her bir giriş için şirketim boşaltım sahasına 100 lira ödüyor” diye konuştu. Limandaki döküm sahasının sorumlu şefi de “Alana gelen hafriyat araçları kısa süre öncesine kadar Ataşehir'deki Finans Merkezi inşaatından geliyordu. Ancak orada hafriyat çalışmaları sona erdi. Yine Ataşehir bölgesinden başka inşaatlardan da hafriyat gelmeye devam ediyor. Ancak Maltepe'den de Kartal'dan da kamyonlar geliyor. Anadolu yakasının birçok noktasından sahamıza gelen kamyonlar var” dedi.

MALTEPE DOLGUSU DA ATAŞEHİR'DEN

Yapımı esnasında tartışmalara sebep olan Maltepe'deki dolgu alanında da Ataşehir Finans Merkezi inşaatından çıkarılan hafriyat atıkları kullanılmıştı. 20 Eylül 2013'te Hürriyet'te ‘Yola Çile Döktüler' başlığıyla yer alan haberde, Ağaoğlu Şirketler Grubu CEO'su Hasan Rahvalı şu açıklamaları yapmıştı: “Sadece Finans Merkezi inşaatında günde 2000-2100 hafriyat kamyonu giriş çıkış yapıyor. İnşaatın toplamı 8 milyon metereküplük bir hafriyat içeriyor. Şu ana kadar 5 milyon metreküp hafriyat çıkarıldı. İnşaattan çıkarılan hafriyatın 1.7 milyon metreküpü Maltepe'deki dolgu alanına döküldü.”

ataköy dolgu alan mega yat limanı