Askeri birlikler

Askeri birlikler şehir dışına taşınıyor

Genel Zeynep Karabağ 22.08.2016
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından alınan karar gereği, Baştabya Kışlasından zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirilmeye başlandı.
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından alınan karar gereği, ilk olarak 3. Ordu Komutanlığı 66. Mekanize Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığına bağlı Baştabya Kışlasından şehir dışına zırhlı araç sevkiyatı gerçekleştirilmeye başlandı.

Darbe girişiminin ardından Ankara ve İstanbul'daki kışlaların 11 Eylül'e kadar şehir dışına taşınması kararı ilk olarak İstanbul'da uygulandı.

Askeri birlikler

Sultangazi'deki 66. Mekanize Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığına bağlı Baştabya Kışlasında, zırhlı araçların şehir dışına sevkiyatı için tören düzenlendi.

Bu kışladan, polis eşliğinde Tekirdağ'da Çorlu ve Beşiktepe'deki kışlalara gitmek üzere zırhlı araçların yüklü olduğu 6 tır çıkış yaptı.

Önlerine Türk bayrağı asıldığı görülen tırların çıkışı sırasında çevrede güvenlik önlemi alındı.

Baştabya Kışlasından diğer zırhlı araçların şehir dışına sevkiyatı peyderpey gerçekleştirilecek.

Darbe girişimi gecesi Atatürk Havalimanı ve Vatan Caddesi'ne zırhlı araç sevkiyatının yapıldığı kışlalardan biri olan Baştabya Kışlası, 66. Mekanize Zırhlı Piyade Tugay Komutanlığına bağlı üç kışladan biri. Bu Tugay Komutanlığına bağlı diğer kışlalar ise Topçu Kartaltepe ve Tankçı Topkule kışlaları.

Eski İstanbul Güvenlik Şube Müdürü Mithat Aynacı, darbe girişimi sırasında Vatan Caddesi'nde, Baştabya Kışlasından sevk edilen bir tankın içinde yakalanmıştı.

zırhlı birlik

Ankara'da da sevkiyat başladı

Ayrıca, Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı ile Mamak'taki General Eşref Akıncı Kışlası'nda bulunan zırhlı araçların sevkiyatları başladı.

Sevkiyat kapsamında Etimesgut'taki Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığında uğurlama töreni düzenlendi. Bir grup asker, birliğin nizamiyesinde üzerileri haki renk brandalarla örtülü 4 tank ve 4 zırhlı personel taşıyıcısının yüklü olduğu 6 tırdan oluşan ilk konvoyu selamlayıp, uğurladı.

Önlerine Türk bayrağı asılan tırların çıkışı sırasında birlik çevresinde güvenlik önlemi alınırken, konvoya askeri inzibat ve emniyet trafik ekipleri yol boyunca öncülük yaptı.

zırhlı birlik

Mamak'taki General Eşref Akıncı Kışlası'nda da 4 tank ve 4 zırhlı personel taşıyıcısının yüklü olduğu 4 tır, Çankırı'ya doğru yola çıktı.

AA muhabirinin askeri yetkililerden aldığı bilgiye göre, Etimesgut'taki sevkiyatlar hafta boyunca Şereflikoçhisar'a devam edecek. Şereflikoçhisar'ın ardından kalan tank ve zırhlı personel taşıyıcıları kısım kısım, Burdur başta olmak üzere çeşitli illere sevk edilecek.

Baştabya Kışlası FETÖ Fetullahçı Terör Örgütü