asansör denetim

Asansörler zorunlu sigorta kapsamına alınacak

Genel 10.04.2018 11:12

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yeni hazırlayacağı uygulama ile binalardaki asansörler zorunlu sigorta kapsamına alınacak.

Bina sahipleri ile asansörlerin bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşların da zorunlu sigorta yaptıracağı uygulamada asansör kazaları nedeniyle oluşan maddi ve manevi zararlar bu kapsamda ödenecek.

·         Bina sahipleri ile asansör bakım, onarım ve montajını yapan kurum ve kuruluşları yakından ilgilendiren yeni düzenleme yolda. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yeni uygulaması ile asansör kazalarına karşı zorunlu sigortası yaptırılması gerekiyor. Asansör kazaları sonrası oluşacak sağlık giderleri sigorta kapsamında yer alacak. Ayrıca kazazedenin vefat etmesi durumunda vefat tazminatı, sakat kalanlara ise sakatlık tazminatı sigorta tarafından ödenecek.

KAZA ÖNLEMEYE YÖNELİK BİR ADIM DEĞİL

·         Dünyanın dört bir anındaki asansör ve yürüyen merdivenleri 80 yıllık tecrübesiyle denetleyen Hollandalı bağımsız denetleme kuruluşu Liftinstituut Solutions Avrasya Bölge Müdürü Süleyman Özcan, asansörlerin güvenli çalışmasının zorunluluk olduğunu ve hazırlığı yapılan uygulamanın asansör kazaların azaltılmasına yönelik olmadığı yalnızca kaza sonrası mağdurlara yardımcı olacağını söyleyerek konu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

·         Sigorta uygulamasının, denetimlerin telafi olamayacağını ifade eden Özcan; “Asansörlerin güvenli çalışması bir zorunluluktur. Sigorta uygulaması, asansörlerin güvenli çalışmasının sağlanamaması sebebiyle insanlara meydana gelmesi muhtemel zararların tedavi bedelinin sigorta şirketlerinden tahsil edilmesini öngörmektedir. Fakat bu uygulama asansörlerin güvenli çalışmamasına bir mazeret olarak da görülebilir. Burada önemli olan yerel yetkililerin sorumluluklarını yerine getirerek asansörlerde güvenliğin sağlandığını denetlemek olmalıdır” diye konuştu.  

DENETİMDEN GEÇEN ASANSÖRDE KAZA OLUŞMASI DENETİMİN BAŞARISIZLIĞINI GÖSTERİR

·         Denetimden geçen asansörlerde kaza oluşmasının, denetimlerdeki yetersizliğin nedeni olabileceği üzerine vurgu yapan Özcan, “Asansörlerin güvensiz çalıştığı denetçi kuruluş tarafından tespit edilmesine rağmen kullanımın devam etmesi üzerine herhangi bir kazanın yaşanması, yasal olarak da sigorta şirketinin ödeme yapmasında problemler çıkaracaktır. Asansör, denetimlerden geçmiş ve yeşil etiket almış olduğu halde kullanıcıya bağlı olmayan bir kaza yaşanıyorsa da, denetimlerin doğru yapılmadığı sonucu çıkar ki burada da sorumluluk yine yerel yetkililerde olur” dedi.

YALNIZCA MONTAJ SIRASINDAKİ ASANSÖRLERDE UYGULANABİLİR

·         Bu tür bir sigorta uygulamasının, sadece montaj aşamasındaki asansörlerin geçici kullanımı sırasında yürürlüğe sokulması şeklinde olması gerektiğini söyleyen Özcan, sözlerini şöyle devam ettirdi; “Tescil edilmiş bir asansörün güvenli çalışması ise bakım firması, tescil sahibi ve denetçi kurumların ortak sorumluluğu altında garanti edilmelidir. Aksi bir durum sorumluluklarımızın yerine getirilmediğinin ispatı niteliğindedir. Bu durum ölümcül bir hastalığı tedavi etmek yerine vefat halinde cenaze masraflarının karşılanmasına benzemektedir” diye ifade etti.