Mitsubishi Electric

Asansörde yüksek hız, enerji tasarrufu ile buluştu

Genel Zeynep Karabağ 05.09.2016
Dünyada ileri teknolojisi ile öne çıkan Mitsubishi Electric, yüksek hızlı, emniyetli ve yüksek enerji verimliliğine sahip asansörler geliştiriyor.
Dünya çapında ileri teknolojisi ile öne çıkan Mitsubishi Electric, yüksek hızlı, konforlu, emniyetli ve yüksek enerji verimliliğine sahip asansörler geliştiriyor. Türkiye'de çok sayıda prestijli projede dikkat çeken Mitsubishi Electric asansörleri, dünya genelinde de dev projelere katma değer sağlıyor. Bundan tam 23 sene önce Yokohoma'daki 70 katlı bir gökdelene, en yüksek hızında bile dikine duran bir madeni paranın devrilmesini önleyecek asansörler kurmayı başaran marka, şimdi ise Güney Kore'deki LCT Landmark Kulesi'ne ülkenin en hızlı asansörlerini monte etmeye hazırlanıyor. Üstelik tüm bunları yaparken; “Değişken Voltaj” özelliği sayesinde kabin içi yüke göre asansör hızını belirleme, ısı enerjisini bina elektrik şebekesine kullanılabilir enerji olarak geri verme, çağrı almadığında ya da trafik yoğunluğu azaldığında kendini uyku moduna alma gibi pek çok özelliğiyle önemli oranda enerji tasarrufu sağlıyor ve üretimde karbon ayak izini azaltıyor.

mitsubishi electric

Dünyada “teknoloji” denildiğinde pek çok farklı sektörde akla gelen ilk markalardan Mitsubishi Electric, asansör konusunda da iddialı. Türkiye'de asansör sistemleri ile Quasar İstanbul – Fairmont Hotel İstanbul, Rönesans Tower Ataşehir, Tema İstanbul, Bursa Hilton Oteli, Çırağan Palace By Kempinski, Vadistanbul Bulvar ve Park Etapları gibi çok sayıda prestijli projede tercih edilen Mitsubishi Electric, dünyanın sayılı projelerinde de ilklere imza atıyor. 1993 yılında Yokohoma'daki 70 katlı bir gökdelene, en yüksek hızında bile dikine duran bir madeni paranın devrilmemesini sağlayacak asansörleri kuran Mitsubishi Electric, şimdi ise Güney Kore'nin Busan kentinde bulunan LCT Landmark Kulesi'ne ülkenin en hızlı asansörlerini monte etmeye hazırlanıyor. 

2019 yılında tamamlanacak LCT Landmark Kulesi projesi kapsamında, dakikada 600 metreye çıkabilecek asansörler yolcuları birinci kattan 100'üncü kata 52 saniyede çıkaracak. 383,5 metrelik seyahat, Güney Kore'de bir asansörün kat edeceği en uzun mesafe olacak. Mitsubishi Electric, bu projede ultra yüksek hızlı asansörler için geliştirdiği ileri sürüş ve kontrol ekipmanı, ana aerodinamik kabin kapıları, aktif kılavuz makaralar ve çeşitli güvenlik cihazları gibi yenilikleri sayesinde üstün sürüş konforu, sessizlik ve güvenlik sağlayacak.

Karbon ayak izini azaltıyor

İleri teknolojiye sahip Mitsubishi Electric, asansörlerinde sadece yüksek hız ile değil aynı zamanda konfor, emniyet ve yüksek enerji verimliliği ile de dikkat çekiyor. Mitsubishi Electric, çevre yönetimi konusundaki tutumunu ifade eden “Eko Değişim” (Eco Changes) ilkesi çerçevesinde, tüm faaliyetlerinde olduğu gibi asansörlerin üretiminden montajına kadar her aşamada da çevreye duyarlı hareket ediyor. Üretimde karbon ayak izinin azaltıldığı Mitsubishi Electric asansörleri, çağrı almadığında ya da binada trafik yoğunluğunun az olduğu zamanlarda kendini uyku moduna alarak kabinlerin aydınlatma ve fanlarını otomatik olarak kapatmasının yanı sıra bütün aydınlatmaların LED olarak uygulanması sayesinde de yüksek enerji tasarrufu sağlıyor. Ayrıca son teknoloji grup kontrol sistemleri ile hem en yakın hem de en az enerji sağlayacak asansör çağrılara cevap veriyor. Bu sayede asansör trafiği etkilenmediği gibi yine enerji tasarrufu elde ediliyor.  

Kabin içi yüke göre hızını belirliyor

Mitsubishi Electric tarafından icat edilen ve sadece Mitsubishi Electric asansörlerinde bulunan “Değişken Voltaj” özelliği, kabin içi yüke göre asansör hızını belirleyen bir teknoloji. Ciddi oranda enerji tasarrufu sağlayan bu ileri teknoloji opsiyonel özellik sayesinde asansörler, 10 kişilik (800 kg) bir kabinde 1-3 kişi olduğunda saniyede 1,6 metre, 4-6 kişi olduğunda saniyede 2,5 metre ve 7-10 kişi olduğunda yine saniyede 1,6 metre ile çalışabiliyor. Bu sayede hem önemli miktarda enerji tasarrufu sağlanıyor hem de trafik rahatlatılıyor. 

Karbondioksit salınımını azaltıyor 

Asansör kabini dolu olarak aşağıya inerken ya da boş olarak yukarı çıkarken, kullanılan özel bir sistem ile elektrik üretilip bina elektrik şebekesine geri verilebiliyor. Opsiyonel olarak sunulan “Regeneration” özelliği sayesinde yüzde 35'e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlanırken, yılda yaklaşık olarak 1.400 kg karbondioksit salınımı azaltılabiliyor. 

Hem yerden hem enerjiden tasarruf

Mitsubishi Electric bütün asansör sistemlerinde, “Sabit Manyetik Alanlı Dişlisiz Motor” teknolojisini uygulayarak yağlamayı minimize ediyor. Bu teknoloji sayesinde motorlar küçülüyor. Böylece makine dairesi alanında hem yer hem de enerji tasarrufu sağlanıyor.

Konforlu ve sessiz yolculuk 

“Değişken Voltaj Değişken Frekans” teknolojisini icat ederek asansör tahrik sistemine uygulayan Mitsubishi Electric, bu teknolojiyi asansörlerin ana tahrik motorları ile kapı motorlarında da kullanıyor. Sonuç olarak gürültü ve sarsıntıyı minimuma indirerek, yüksek kaliteli, konforlu ve sessiz bir yolculuk sağlıyor.

Mitsubishi Electric