Torun Center asansör kazası

Asansör kazası davasında flaş gelişme!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 20.02.2015
Mecidiyeköy'de 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin davada 3 tutuklu sanık tahliye edildi.
Mecidiyeköy'deki eski Ali Sami Yen Stadı'nın yerine inşa edilen rezidans inşaatında 10 işçinin hayatını kaybettiği asansör faciasına ilişkin 3'ü tutuklu 25 sanığın ''taksirle ölüme sebebiyet vermek''ten 22,5'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Murat Aytimur,Önder Türksoy ve Turgay Dalkıç ile tutuksuz sanıklar ve avukatları hazır bulundu.

"REDDİ HAKİM TALEBİ REDDEDİLDİ"

Duruşmanın başlamasının ardında mahkeme başkanı, işçi ailelerinin avukatlarının reddi hakim talebinde bulunduğunu hatırlattı. Reddi hakim talebinin İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesince reddedildiğini belirten mahkeme taraf avukatlara söz verdi.

Söz alan Avukat Yıldız İmrek mahkemenin verdiği red kararına itiraz edeceklerini dile getirdi. Avukat İmrek'in ardından görüşü sorulan duruşma savcısı tutuklu sanıkların tahliye edilmesini talep etti.

KARARTILACAK DELİL OLMADIĞINDAN TAHLİYE

Mahkeme verdiği kısa aranın ardından tutuklu 3 sanığın “Suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, tutukluların tutuklu kaldıkları süre ve karartılacak delil bulunmadığından” tahliyelerine karar vererek duruşmayı erteledi.
Mahkemenin tahliye kararına tepki gösteren işçi aileleri ve avukatları adliye önünde açıklama yaptı.
Karara tepki gösteren grup adına açıklama yapan Yıldız İmrek mahkeme heyetinin özel bir şekilde görevlendirildiğini iddia etti.

“ÇARŞI, ŞİKE VE TORUNLAR DAVASINDA ÖZEL HAKİM HEYETİ OLUŞTURULDU”

Bugün davanın 3'üncü duruşmasının görüldüğünü aktaran avukat İmrek “10 gün önce ikinci duruşmayı yapmıştık. Daha önceki hakimler daha bir yılını bile doldurmamışken kendi talepleri olmamasına rağmen HSYK tarafından burada başka mahkemelerde görevlendirildi. Çarşı davası, Şike davası ve Torunlar iş cinayeti davasında özel bir hakim heyeti görevlendirildiğine tanık olduk” dedi.

İHA

 

Asansör kazası Torun Center asansör kaza Asansör kazası dava