arap yatırımcı

Arap yatırımcı konut almak için kuyruğa girdi

Genel 31.08.2018 09:37

Barman, “Şu anda birçok yatırımcı Türkiye’den konut almak, yatırım yapmak için adeta yarışıyor” dedi.

Türk-Yemen İş Konseyi Başkanı Muhammed Uğurcan Barman, lüks markaların önünde oluşan kuyrukların gayrimenkul piyasasında da gözlemlendiğini söyledi. Barman, “Gayrimenkul sektörüne Arap yatırımcıların ilgisi her zamankinden fazla” dedi.

EİK Türk Yemen İş Konseyi Başkanı Muhammed Uğurcan Barman, şu anda Arap ülkelerinden gelen taleplere yetişmekte zorluk çekildiğini söyledi. Barman, “Şu anda birçok yatırımcı Türkiye'den konut almak, yatırım yapmak için adeta yarışıyor” dedi. Türkiye'nin istikrarına güvenen Arap yatırımcının doların artmasıyla beraber Türkiye ilgisinin daha da arttığını belirten Barman, özellikle Yemen, Irak ve Katarlı yatırımcıların ilgisinin her zamankinden çok daha fazla olduğunu kaydetti.

YABANCI PAZARLAMA GÜÇLÜ OLMALI

Barman, şunları kaydetti: “Türkiye'den gayrimenkul alarak oturum hakkı kazanıyorlar, bu da küçük yatırımcı için çok büyük bir fırsat oluyor. Şu anda 1 milyon dolarlık yatırım yapan yabancı yatırımcılar Türk pasaportu elde edebiliyorlar ancak bu tutara ulaşamayanlar ise ikametgâh iznine sahip olmak için yatırımlarını büyük bir hızla gerçekleştiriyorlar. Bugün 100 bin doların altında yatırım yapacak yüz binlerce Arap yatırımcı var. Doğru projelerle bu yatırımcılar Türkiye'ye çekilebilir.”

Barman, “Maalesef Türkiye olarak yabancıya konut satışında hala istenilen düzeyde pay alamıyoruz. Bunun için inşaat şirketlerinin kendi bünyelerinde ‘Yabancı Pazar Departmanı' oluşturmaları şart. Şirketler yabancı çağrı merkezlerini oluşturmalı, yabacı satış elemanları istihdam etmeliler” önerisinde bulundu.

Türkiye'ye ilgi büyüyor

Yemenli yatırımcıların potansiyeline çok inandığını ifade eden Muhammed Uğurcan Barman, “İş Konseyi olarak Yemenli yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Eylül ve Ekim aylarında bu konuyla ilgili olarak bir dizi toplantılar gerçekleştireceğiz. Özellikle Suudi Arabistan'da yatırımları olan Yemenli yatırımcılar şu anda ilgisini Türkiye'ye çevirdi. 1 milyar doların üzerinde yatırım yapacak Yemenli yatırımcılar önümüzde günlerde heyet olarak Türkiye'ye gelecekler” dedi.