apple

Apple karbon ayak izlerini ortadan kaldırmanın yolarını arıyor!

Genel Demet Kazan 05.09.2016
İnovasyonun önder firmalarından olan Apple, doğa dostu projeleriyle diğer firmalara örnek teşkil ediyor.
Karbon ayak izi, her insanın ulaşım, ısınma, enerji tüketimi veya satın aldığı her türlü ürün neticesinde atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını anlatmak üzere kullanılan bir terim.
Karbon ayak izini ölçmek hayli karmaşık bir konu olduğu için Apple daha yenilikçi çözümlere ihtiyaç duyulduğunu söylüyor. Bu yüzden ürünlerini enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarladıklarını belirtiliyorlar. Bunu sağlayabilmek için düşük karbon emisyonuna sahip olan malzemeleri tedarik ediyor ve temiz enerji kaynaklarına yöneliyorlar.

Apple, geri dönüşüm uygulamalarında düzenlemeye gidiyor ve ürün nakliye politikalarını tekrar gözden geçiriyorlar. Ürünlerini toplandıkları bölgede geri dönüştürerek nakliyeyle bağlantılı karbon emisyonunu azaltıyorlar. Toplanan geri dönüşüm ürünlerini nakletmeleri gerektiğinde ise bunu geri dönüşüm firmaları ve denetimli tesisleri aracılığı ile gerçekleştiriyorlar.

Ekolojik sistem üzerindeki olumsuz etkilerini önemli ölçüde azaltabilmek için iki alan belirlediklerini, ham madde üretimi ve üretimde kullanılan elektriği baz aldığını söyleyen Apple 2011 yılından beri her yıl ürün başına düşen karbon emisyonunu azalttığını bildiriyor.

Bu işlemler için İç Moğolistan ve Çin'de tedarikçileri ile birlikte çalışan Apple, temiz enerji üretimi için güneş enerjisi projeleri gerçekleştiriyor.

Apple Mağaza

iPhone üretiminde kullandıkları alüminyum kasayı üretme yöntemlerinin karbon ayak izlerini azaltacağını keşfeden Apple, fosil yakıtlar yerine hidroelektrik kullanımının yerinde olacağına karar vermiş. Bu uygulama hurda alüminyumu tekrar kullanabilme fırsatı verdiği için tüm ürünlerinde karbon verimliliğine sahip alüminyumu daha fazla kullanabilmenin yollarını aradıklarını belirtiyorlar. Alüminyum gibi malzemelerin geri dönüştürülmesi, maden çıkarma ve eritme işlemlerine kıyasla daha az karbon emisyonu açığa çıkıyor.

Apple ürünleri, tarafından tüketilen toplam enerjiyi 2008 yılından beri %64 azalttığını belirten Apple, toplam karbon ayak izimizi ve elektrik faturamızı da düşürdüğünü söylüyor.

apple karbon ayak izi alüminyum kasa geri dönüşüm inovasyon proje güneş panelleri