Antalya Arena

Antalya'nın güneş enerjili stadında sona yaklaşıldı

Genel Emine Pile 04.09.2015
Antalya'da yapımı devam eden Türkiye'nin kendi enerjisini üreten tek stadı Antalya Arena'nın eylül ayı sonuna yetiştirilmesi planlanıyor.
Kış aylarında bine yakın takımın kamp yapmasından dolayı "spor turizminin başkenti" olarak da adlandırılan Antalya'da 33 bin kişilik stadın inşaatı tamamlandı.

Diğer statlardan ayıran en büyük özelliği... 

Stadın proje müdürü Yaşar Aydın, yapıyı diğer statlardan ayıran en büyük özelliğin, çatısına yerleştirilen 13 bin metrekarelik 1,4 megawatt gücündeki güneş enerjisi santrali olduğunu söyledi.

Güneş enerjisi sisteminin yaklaşık bir ay önce tamamlandığını, işlemlerin ardından sistemin şehir şebekesine elektrik vereceğini anlatan Aydın, tam dairesel yapılan ve dört tarafından hava sirkülasyonu sağlanan stadın, Antalya'nın sıcak ve nemli havasına uygun olduğunu kaydetti.

Stadın tribünlerinin UEFA kriterlerine uygun şekilde oldukça dik yapıldığına değinen Aydın, bu nedenle tribünlerin seyir ve ambiyans açısından iyi olacağına işaret etti.

Çatısı, çimlerin güneş alabilmesi için şeffaf yapıldı 

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne tahsis edilen Muratpaşa ilçesi Meltem Mahallesi'ndeki 96 dönümlük arazide yer alan stat, antik kentlerdeki arenalara benzetiliyor.

Stat, 360 derece tam daire olarak inşa edildi. 16 bin metrekarelik çatının 5 bin metrekarelik bölümü çimlerin güneş alabilmesi için şeffaf yapıldı. 44 loca bulunan statta 8 bin metrekarelik ticari alan ile bin 200 araçlık otopark da yer alıyor.

Karşılıklı iki skor ekranının yer aldığı stadın girişlerinde ve çıkışlarında, üst düzeyde güvenlik önlemleri olacak ve yüz tanıma kameraları bulunacak. 

Son yıllarda stat sorunu yaşayan Antalyaspor, maçlarını bu statta oynayacak. 

Antalya Arena spor turizmi