Antalya Kaş'taki Meis Otel

Antalya'daki kaçak otel alet bulunamadığı için yıkılamadı!

Genel Emine Pile 13.11.2015
Antalya'da Kaş Çukurnağ Yarımadası'nda yapılan kaçak otel yıkım için alet bulunamadığı için yıkılamadı ve otel kat kat yükseldi.
Kaş Belediyesi, yıkım kararı aldığı Meis Otel'e ilişkin ‘Yıkım için yeterli alet yok” derken doğal sit alanındaki otel en fazla 2 kat olması gerekirken 5 kat olarak tamamlandı.

Kaş'ta Meis Adası'na en yakın noktalardan biri olarak bilinen Çukurbağ Yarımadası'ndaki bir otel inşaatının, hemen herkesi hayrete düşürecek bir hikâyesi var. 3. Derece Doğal Sit alanında bulunan otel için ‘en fazla 2 kat olabilir' şartı var. Ancak otel 5 kat olarak tamamlandı.

Toplam 1080 metrekare kaçak inşaatın yapıldığı tespit edilen Meis Otel isimli yerin inşaatı için ‘kağıt' üzerinde her şey yapılmasına karşın otel inşaatının önüne geçilemedi. Hakkında yıkım kararı olan kaçak yapının yıkılması beklenirken, belediye ‘yıkım için yeterli alet yok' açıklaması yaptı. İşte, gün gün cennet koydaki kaçak otelin inşaatı:

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Meis+Otel'>Meis Otel</a> kaş

09 Kasım 2014: Bir bölge sakini Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) kapsamlı bir şikâyet başvurusu yaptı. Meis Otel inşaatının kaçak bir biçimde yapıldığı bildirildi. Başvuruda, konudan belediye yetkililerinin de haberdar olduğu öne sürüldü.

7 Ocak 2015: Kaş Belediyesi, 1080 metrekarelik kaçak inşaatın yapıldığını tespit ederek, inşaatı mühürledi.

YIKIM KARARI ALINDI

15 Ocak 2015: Kaş Belediyesi zabıta ekipleri otel inşaatına bir kez daha gitti. Zabıta, bir hafta önce vurdukları mührün kırıldığını, inşaata devam edildiğini tutanak altına aldı. 

17 Mart 2015: Kaş Belediyesi Encümeni, otel inşaatı için yıkım kararı aldı.

Meis otel

31 Mart 2015: Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu ‘mimari, projeye aykırı uygulamalar ortadan kaldırılasın; Kaş Belediyesi gereğini yapsın' yönünde karar aldı.

7 Nisan 2105: Antalya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kaçak otel inşaatı için tapu sahibi A.T. hakkında Kaş Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

BİR AN ÖNCE YIKIN

13 Mayıs 2015: Kaş Belediyesi, verdiği resmi bir yanıtta ‘Encümen kararı ile yıkım kararı alındı. Ancak yeterli yıkım aleti yok. Hem bu hem yıkım kararı alınan diğer yerlerin yıkımı için ihale çalışması sürüyor' dedi.

26 Mayıs 2015: Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne bağlı 4 kişilik uzman ekip inşaat ile ilgili rapor hazırladı. Raporda, inşaatın kaçak olduğu kaydedilerek, sorumlular hakkında Kaş Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

18 Haziran 2015: Kaş Kaymakamı Selami Kapankaya imzası ile Kaş Belediyesi'ne gönderilen yazıda özetle ‘Kaçak inşaat bir şekilde tamamlanmış durumda. Kaçak yapılara kullanım izni verilmesin. İzin verenler sorumlu olur. Yıkım kararı alınan yerler de makul bir süre içinde yıkılsın' dedi.

YETERLİ ALET YOK

21 Temmuz 2015: Belediye Başkan Yardımcısı Lütfi Öztürk ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne verdiği yanıtta ‘Otel inşaatı için yıkım kararı alındı. Kaçak yapılar ile ilgili idari işlemler devam ediyor' dedi.
8 Kasım 2015: Kaçak inşa edilen Meis Otel büyük ölçüde tamamlandıktan sonra bir kez daha inşaat durduruldu.

Bizden önceki sahibi yapmış

Kaçak otel inşaatının sahibi Yalçın Çiftçi, inşaatın 3-4 gün önce bir kez daha durdurulduğunu belirterek “Burayı ben 5 ay önce devraldım. Bu inşaat 3-4 gün önce durduruldu. Ben de kaymakamlığa geldim bu sabah. Nasıl bir çözüm bulabiliriz diye. Bize söylenen, bu yapının eski haline dönüştürülmesi. Aksi taktirde hiçbir şeye izin vermeyeceklerini söylediler” dedi.

SORUMLULUK YENİ SAHİBİNDE

Bu otelin 01 Aralık 2013'te Yalçın Çiftçi'ye kiralandığını söyleyen A.T. ise "Kiralanan yerde hiçbir şekilde tadilat yapılamaz diye sözleşmede hüküm var. Bu Yalçın Çiftçi tarafından yapılmış. Hatta, o süreçte kesilen bir cezayı da bizzat kendisi ödedi. Dolayısı ile bütün sorumluluk kendisine ait. Bizim bu konuda belediyeye, kat çıkılması ile ilgili bir başvurumuz söz konusu değildir. Mevcut projeye uygun olarak, bina içinde tamirat yapma yetki söz konusuydu. Mevcut alan dışında hiçbir şekilde kat çıkamaz. Dolayası ile tüm sorumluluk kiracıya aittir. Biz, ödememize aldıktan sonra burayı kendisine sattık. Bütün bu konu ile ilgili bilgi ve belgeler, resmi kurumlarda olduğu gibi, savcılığa da sunuldu" dedi.

Hürriyet 

Meis Otel Kaş Belediyesi Başbakanlık İletişim Merkezi Yalçın Çiftçi