antalya su sorunu

Antalya'daki asırlık su sorunu bir haftada çözüldü

Genel Emine Pile 18.11.2016
Antalya'nın Bozyaka Mahallesi'nde 40 yıldır yaşanan su sorunu yeni yasa ile tarih oldu.
Antalya'nın bir ucundan diğer ucuna kadar hizmet etmeye Başlayan Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Bozyaka Mahallesi'nin 40 yıllık su sorunu bir haftada çözdü.

 

Çalışmanın her anını izleyen mahalle sakinleri, yıllar sonra çeşmelerinden akan il su ile abdest alarak namaz kıldı. Demre Yavu Mahallesi'nde yaşayan 86 yaşındaki Fatma ninenin, 66 yıl önce gelin olarak geldiği evinin musluğundan il kez su aktı. Fatma nine tüm Türkiye'de yeni büyükşehir yasasının yüzü oldu.

“Bu hizmetleri ilk kez görüyorum”

Torosların zirvesindeki Ormana Mahallesi'nin kangren haline gelen kanalizasyon sorunu, yapılan çalışmalar ie tarihe gömüldü. Antalya'nın en büyük mahallelerinden Kaş'ın Gömbe Mahallesi'ndeki su sorunu çözüldü, 35 km kanalizasyon hattı döşendi. Çalışmaları izleyen 105 yaşındaki Ayşe nine, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'e “Bir asır boyunca çok şey gördüm ama bu hizmetler ilk kez görüyorum” dedi. Büyükşehir Belediyesi Ali ve Gülsüm Kavak çiftinin 80 yıllık hayalini gerçekleştirdi. Su ihtiyaçlarını evlerinin 100 metre yakınındaki sağlıksız kuyudan karşılayan yaşlı çiftin evlerine su hattı çekildi. Su sorunu nedeni ile adı Susuzşahap olan mahalle artık suya kavuştu. En büyük yaylalardan biri olan Karagöl yaylasının yüz yıllık su hasreti de kısa sürede sona erdi. İsmini tüm Türkiye'nin bildiği Akseki ilçesi de yeni yasanın yürürlüğe girmesinin ardından 30 yıldır beklediği suya kavuştu.

antalya su sorunu ASAT