Miniatürk'teki Anıtkabir maketi

Anıtkabir'in yeni maketi nisanda sergilenecek!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 05.01.2015
Haliç'te yer alan ve Türkiye'den önemli tarihi eserlerin minyatürlerinin yer aldığı Miniatürk'e, Anıtkabir'in yeni maketi nisanda yerleştirilecek.
Miniatürk İşletme Müdürü Resul Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Miniatürk'te, Osmanlı ve Selçuklu mimarisini temsil eden ve seçilen 128 mimari eserin 1/25 oranına küçültülmüş minyatür modellerine yer verildiğini anlattı.

Ziyaretçilerin sesli rehberlik sistemi sayesinde eserler hakkında Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça, Farsça, Japonca ve İspanyolca bilgi alabildiğini kaydeden Erkan, Miniatürk'te ayrıca Zafer Müzesi ve Kristal İstanbul Müzesi'nin de bulunduğunu belirtti. 

Anıtkabir'in maketi tekrar yapılıyor  

İşletme Müdürü Resul Erkan, maketlerin yapılmadan önce eserin rölövesini çıkarıp projesini hazırladıklarını belirterek, bir maketin 5 ayda yapıldığını anlattı. Miniatürk'te, 2003'te yapılan Anıtkabir maketinin de onarılmasına rağmen hasara uğradığına dikkati çeken Erkan, maketin atölyelerinde tekrar inşa edildiğini söyledi. Müzenin ilk eserlerinden olan Anıtkabir'i yenilediklerini aktaran Erkan, şunları kaydetti:

"Alanda 11 yıldır sergilenen Anıtkabir maketi deforme oldu. Şimdi atölyemizde Anıtkabir'in yenisini imal ediyoruz. Bu maketle ilgili rölöve çalışmaları bitti. Parçalarını ürettik ve şu anda montaj çalışmalarını yapıyoruz. 7 kişilik ekibimiz çalışıyor. Montajdan sonra ressamlar tarafından boyası yapıldıktan sonra maket, nisan ayında alanımızdaki yerini alacak. Eskisini tamamen kaldıracağız. Maketler açık alanda sergilendiği için yağmurdan ve çamurdan etkilenmemesi gerekiyor. Yeni Anıtkabir maketimiz inşallah 25-30 sene hiçbir şey olmadan alanımızda yerini alacak. Eskiyen maketleri yenilemeyi sürdüreceğiz."

Erkan, bu yıl Miniatürk için yeni maketlerin yapılacağını ve şu anda çeşitli illerden 80 talep geldiğini aktardı. Dünyanın önemli eserlerinden örneklerin yer alacağı "Miniaworld" projesinin lansmanını İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yapacağını belirten Erkan, "Miniaworld dünya çapında bir proje" dedi.

AA

Anıtkabir yeni maket Miniatürk Miniatürk Anıtkabir