Anıtkabir tören alanı

Anıtkabir'in tören alanındaki taşları yenileniyor!

Genel Zeynep Karabağ 12.01.2015
Mustafa Kemal Atatürk için anıt mezar olarak inşa edilen ve 1953'te tamamlanan Anıtkabir'in 61 yıllık taşları yenileniyor.
Türk Kurtuluş Savaşı'nın önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün anıt mezarı Anıtkabir'in 61 yıllık taşları değişiyor. 

750 bin metrekare alana sahip olan Anıtkabir'de taşların bir kısmı 1 Nisan 2014 ile 1 Ağustos 2014 tarihleri arasında yenilenmişti. Geri kalan kısımın çalışmalarına da 2 Eylül 2014 tarihinde başlandı ve 29 Mayıs 2015'te tamamlanması planlanıyor.

Ziyaretçiler ayak burkulmasına maruz kalmasın

Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinde yapılan açıklamada şöyle denildi; "Anıtkabir'in tören alanında bulunan kilim motifli zemin taşları, inşa edildiği 1953 yılından günümüze kadar zamanın ve meteorolojik şartların etkisiyle yıpranmıştır. Anıtkabir tören alanındaki olumsuz görüntülerin ortadan kaldırılması, ziyaretçilerin ayak burkulması gibi risklere maruz kalmaması için zemin taşlarının aslına uygun olarak yenilenmesine başlanmıştır. Ayrıca Anıtkabir'de ziyaretlere kesintisiz devam edilebilmesi maksadıyla yenileme faaliyetleri bölümler halinde yürütülüyor."

anıtkabir tören alanı yenileme

Yürütülen yenileme çalışmaları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu bilgisi dâhilinde ve Milli Savunma Bakanlığı Ankara İnşaat Emlak Bölge Başkanlığı sorumluluğunda yapılıyor.

Anıtkabir Mustafa Kemal Atatürk anıt mezar Anıtkabir yenileniyor