Tarihi Anadolu Namazgâhı

Anadoluhisarı'ndaki tarihi namazgâh ibadete açıldı

Genel Emine Pile 30.05.2015
İstanbul’u fethetmek için Anadolu’nun içlerinden gelen Türklerin ilk yerleşim yerlerinden olan Anadoluhisarı’ndaki namazgâh yeniden ibadete açıldı.
Beykoz Belediyesi tarafından her yıl onarılıp, çevre düzenlemesi ve temizliği yapılarak, vatandaşların yaz aylarında ibadetini yerine getirmek için ibadete açtığı Tarihi Anadolu Namazgâhı, Osmanlı padişahlarından Yıldırım Beyazıt'ın İstanbul'un fethi için 1396'da yaptırdığı Anadoluhisarı Kalesi bitişiğinde yer alıyor.

Mehteran gösterisiyle başlayan programın açış konuşmasında, İstanbul'un Fethi'nin 562.yıldönümünü kutlayan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek,  tarihi namazgâhın bir sembol olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Ecdadımız gittiği her yere medeniyet ve insanlık götürmüştür. İnsanlık için her köşeye tarihi eser yaptırmıştır. İstanbul'un Fethi hazırlığı için Yıldırım Beyazıt tarafından yapılan Anadoluhisarı Namazgâhı bizim için çok önemli bir kültür ve medeniyet mirasıdır. Biz bu eserleri, mirası korumak ve ecdadımızı da bu vesile ile anmak için gayret ediyoruz, emek veriyoruz. İnsanlığın yeniden dirilmesi, yeni bir anlayışla Türkiye'nin ve ecdat yadigârlarının ihyası için emek vermeye, çalışmaya devam edeceğiz.”

Beykoz'da çekimleri devam eden Diriliş Ertuğrul dizisinde, ünlü İslam Âlimi İbn-i Arabî karakterine hayat veren oyuncu Osman Soykut ta, tarihi eserlerin korunması, ihyası ve tekrar hizmete sunulmasından dolayı Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'e teşekkür ederek, İstanbul'un Fethin'nin yıldönümünü kutladı.

Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş'ın verdiği vaazın ardından kılınan Cuma namazıyla birlikte ibadete açılan tarihi namazgâh, yaz ayları boyunca Cuma namazlarında,  Ramazan ayı boyunca ise Teravih namazlarında açık olacak.

Kavurmalı pilav, ayran ve tatlı ikramının da yapıldığı Tarihi Anadoluhisarı Namazgâhı açılışına, AK Parti İstanbul Milletvekili ve İstanbul 1.Bölge Milletvekili adayı Alev Dedegil ve vatandaşların yanı sıra, Meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Tarihi Anadolu Namazgâhı