Kezban Karaman

Almanya’da gördüğü güneş panellerini, Sinop’taki evine kurdurdu

Genel Zeynep Karabağ 11.09.2016
Sinop’ta yaşayan Kezban Karaman (52), Almanya’da bir evin bahçesinde gördüğü güneş panellerini, köyündeki evine kurdurdu.
Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra emekli olan ve yaşamını Sinop'un Gerze ilçesinin Gürsökü köyünde sürdüren 2 çocuk annesi Karaman, Almanya'da evlerde gördüğü güneşten elektrik üretmeye yönelik sistemi köyünde de kurmak istedi.

Köydeki 150 metrekarelik evinin bahçesine güneş panelleri kurduran ve buradan kendi kullandığı elektriği karşılayan Karaman, böylece ayda ortalama 100 liralık elektrik faturasından kurtulmuş oldu.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Kezban+Karaman'>Kezban Karaman</a>

BİZ NEDEN YAPMIYORUZ Kİ

Güneş enerjisi uygulamasını ilk kez bir televizyon kanalında gördüğünü belirten Karaman, “Programı izledikten birkaç yıl sonra yakınlarımı ziyaret Almanya'ya gittim. Orada baktım ki bütün evlerin üzeri cam gibi, pırıl pırıl. Herkes elektrik üretiyor. ‘Biz neden ülkemizde bunu yapamıyoruz' diye kendi kendime sordum. Buraya geldikten sonra araştırma yaptım. Sonra ilgili kurumlara başvurdum. Neden başka ülkelere petrol, elektrik parası ödeyelim. Kendi elektriğimizi kendimiz üretelim istedim. Yönetmelikler uzun sürdüğü için kurulması zaman aldı ama çok şükür, yaklaşık 2 ayda kurulumu tamamlandı ve elektrik üretmeye başladı.”

KOSGEB DESTEK OLURSA BÜYÜTECEĞİM

Panelleri bankadan aldığı 20 bin liralık krediyle kurdurduğunu belirten Karaman, destek verilmesi halinde panel sayısını artırmak istediğini söyledi. Bunun için Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'na (KOSGEB) başvuru yapması gerektiğini anlatan Karaman, “Eğer destek verilirse 19 olan panel sayısını artıracağım. Ben emekli bir kadınım. Zaten 20 bin lira kredi çekerek bu duruma getirdim. Eğer devlet destek verirse büyüteceğim. Yönetmelikler de çok zor. Kurduğum paneller için bir yıl uğraştık” dedi.

Köydeki bazı vatandaşların kendisine destek verdiğini, kimilerinin ise “Ne gerek vardı, ne kadar para kazanacaksın” dediğini aktaran Karaman, sosyal medya hesaplarında kendisine ait görüntülerin yayımlanmasının ardından çok sayıda destek telefonu aldığını söyledi.

Almanya'da gördüğü güneş panellerini, Sinop'taki evine kurdurdu

ARTIK BİZ DE AVRUPALI OLALIM

Genelde işin bilincinde olanlardan destek mesajları aldığına işaret eden Karaman, şöyle konuştu: “Bu, ucuz, dumanı, kokusu olmayan sağlıklı bir sistem. Her vatandaşın yapabileceği bir şey. Artık biz de Avrupalı olalım, onlarla yarışalım. Allah Türkiye'yi Avrupa'dan 50 sene geride yaratmadı. Hepsini eşit yarattı. Devlet destek versin, devlet, millet hep beraber olalım ve bu işi yapalım. Ayda 400 kilovat elektrik üretimi yapmayı hedefliyorum ama devlet millet el ele olursak daha fazla üretebiliriz. Neden yapmayalım, yapalım ki daha fazla üretelim. Hem devlet kazansın hem millet.”

Kezban Karaman güneş panelleri