Aktif Yaşam Merkezi

Aktif Yaşam Merkezi, herkese hitap edecek!

Genel Emine Pile 13.12.2014
Adıyaman’da hayata geçirilecek Aktif Yaşam Merkezi’nde oyun parkı, yürüyüş parkurları ve görme engelliler için yönlendiriciler olacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın katkılarıyla Türkiye'de ilk defa açık alanda Aktif Yaşam Merkezi kurulacak. Aktif Yaşam Merkezi toplam 5 bloktan oluşacak ve toplamda 18.350 metrekarelik bir alanı kaplayacak. Aktif Yaşam Merkezi içerisinde saçak altı sosyalleşme alanı, hobi bahçeleri, çocuk oyun parkı, voleybol sahası, basketbol sahası, okçuluk, hayvan barınakları, at binme parkuru ve yürüyüş parkurları bulunacak.

Engelli vatandaşları da düşünerek tasarlanan yaşam merkezinde az görenler için sarı renk, dokunma duvarında ve iç mekanlarda yönlendirici olarak kullanılacak. Dokunma duvarları her binada farklılaşarak görme engelliler için yönlendirici olacak. Ayrıca her binanın avlusunda farklı kokular yayan ağaçlar görme engellilerin mekan tanımlamasını kolaylaştıracak.

Merkezi avluya yaklaşımda sınır etkisi sağlayan metal düşey elemanlar az gören ve görme engelliler için sesle yönlendirmeyi sağlarken, zeminde kullanılan farklı malzemeler de çıkardığı seslerle birlikte mekanları birbirlerinden ayıracak. Ayrıca zihinsel engelli vatandaşlar için de kontrollü açık alanlar (avlu ve teraslar) bulunacak.
 
 TOKİ Haber

Aktif Yaşam Merkezi Adıyaman yaşam merkezi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı