Eğri Minare

Aksaray'daki Eğri Minare'de restorasyon başlıyor

Genel 07.04.2017 15:43

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aksaray'ın Pisa Kulesi olarak bilinen Eğri Minare'de restorasyon çalışmasına başlayacak.

Aksaray'ın Pisa KulesiEğri Minare'de restorasyon başlıyor.  3,11 derecelik eğikliğinden dolayı dünyaca ünlü Pisa Kulesi'ne benzetilen Eğri MinareVakıflar Genel Müdürlüğünce restore edilecek. Yurt içi ve dışından birçok turist tarafından ziyaret edilen Eğri Minareli camide restorasyon çalışması bu ay başlatılacak.

Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Eğri Minare'nin, Anadolu'daki en önemli Selçuklu eserinden biri olduğunu söyledi.

aksaray eğri minare

Minaredeki eğriliğin yapının özelliğinden kaynaklandığını belirten Genç, "Belirli zamanlarda ölçümler yaparak minarede herhangi bir hareketlilik olup olmadığını gözlemledik. Eserde yıllardır herhangi bir kayma veya hareketlenme görülmedi." diye konuştu.

Eserin restorasyon kapsamında bakımının yapılması için çalışma başlattıklarını dile getiren Genç, şöyle devam etti:

"Selçuklu'nun önemli eserlerinden olan minarenin yanında sonradan yapılan cami ile çevresinin bakım ve restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Eserin tuğladan yapılmış olmasından dolayı külahlık ile şerefe kısmında soğuk ve sıcak hava nedeniyle dökülmeler olmuş. Cami ve minaresini, eğriliğiyle ilgili kısmı dışında onarım ve restorasyonla ele alacağız. Bununla ilgili 1 milyon lira tutarındaki restorasyon ihalesi gerçekleştirilerek, sözleşme ve yer teslimi yapıldı. Çalışmalar hemen başlayacak."