akkuyu nükleer santrali görseli

Akkuyu Santrali’nde durmak yok

Genel Rüya Tulumbacı 10.10.2015
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili Türkiye ve Rusya arasında sorun bulunmadığını bildirdi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında Akkuyu Nükleer Santral Projesi'ne ilişkin spekülatif haberlerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Bakan Alaboyun, proje konusunda 2010'da Rusya Federasyonu ile hükümetler arası anlaşma imzalandığını ve TBMM tarafından onaylandığını hatırlattı. Aynı yıl projeyi yürütecek şirketin kurulduğunu, nükleer enerji santralinin yapılacağı sahanın 2011'de bu şirkete tahsis edildiğini vurgulayan Alaboyun, şu bilgileri paylaştı: 

"2013 yılında nükleer santralin yapılacağı bölge, Bakanlar Kurulu kararı ile 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan edilmiştir. Aralık 2014'te Akkuyu Nükleer Santrali'ne ilişkin ÇED olumlu kararı alınmış ve akabinde Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından Türkiye Atom Enerjisi Kurumuna (TAEK) onaylanmak üzere saha parametreleri raporu sunulmuştur. Temmuz 2014'te Akkuyu Nükleer AŞ ile Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) arasında Elektrik Satın Alma Anlaşması'na ilişkin temel prensiplerde anlaşma sağlanmıştır. Bunu müteakip, nisan 2015'te liman ve deniz yapıları temeli atılmıştır. 2015 yılında EPDK'dan elektrik üretim ön lisansı alınmıştır. Nükleer santralin inşaat lisansıyla ilgili çalışmalar devam etmektedir."

Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nin yüzde 100 Rus sermayeli olduğunu ve projenin başlangıcından bu yana Türkiye'ye 3 milyar dolar sermaye transferi yapıldığını aktaran Alaboyun proje kapsamında nükleer mühendislik eğitimi almak üzere bugüne kadar Rusya'ya 317 öğrenci gönderildiğine de dikkat çekti.

Alaboyun ayrıca, "Projeyle ilgili Türkiye ve Rusya arasında herhangi bir sorun yoktur ve proje, planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu konuda bakanlığımız ile projeyi üstlenen Akkuyu Nükleer AŞ, uyum içinde çalışmaktadır" ifadesini kullandı.

Akkuyu Nükleer Santral Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Ali Rıza Alaboyun