Akıllı şehir projesi

Akıllı şehir projesi ihaleye çıkıyor

Genel Zeynep Karabağ 04.04.2016
İstanbul'un akıllı şehir olarak yönetilmesi için çalışmalar hızlandı. Önümüzdeki günlerde çıkılacak ihale ile dev projenin altyapısı oluşturulacak.
İBB Bilgi işlem Daire Başkanlığı, kentin 'akıllı şehir' olmasına yönelik geçiş için gerekli hazırlıkları oluşturma kapsamında 26 Nisan'da ihaleye çıkıyor. İhale ile akıllı şehir olma yolunda altyapı ve kapasite açısından kentin durumu ve ihtiyaçlarına yönelik olarak çevre, kamu, mobilite, ekonomi, insan, yaşam boyutları itibariyle durumu ortaya konacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın öncülüğünde yapılacak proje kapsamında, tüm bakanlıklar, kamu kurumları, kent içindeki büyük paydaşlarla birlikte yol haritası oluşturulacak. Şehrin tüm ihtiyaçlarının birbiriyle entegre olarak işletilebilmesini sağlayacak sistem için, gerekli finansman, insan kaynağı ve ne kadar süre gerektiği konularında da tespitler yapılacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı,Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri, valilik, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, meslek birlikleri, özel sektör ve bu alanda sorumluluğu olan diğer kurumlar eğitim ve çalıştaylara katılacak. Akıllı şehir hazırlık konseptinin oluşturulması için 14 kişilik endüstri, bilgisayar ve elektronik mühendisinden oluşan özel ekip çalışacak.

ORTAK ŞEHİR AKLI 

Kentin kullanımına gerek duyulan enerji, yatırım, projeler, güvenlik ihtiyaçları, sosyal gereksinimler ve diğer tüm parametreler ortaya konularak İstanbul'un akıllı şehir olarak yönetilmesi için altyapı oluşturulacak. Mobil uygulamalar, akıllı trafik lambaları gibi uygulamaların yer aldığı İstanbul'da, sokak lambalarından, ulaşım seferlerine, otopark ve çocuk oyun alanlarına kadar birçok farklı alanda kullanılabilecek. Kentin birçok bölgesine yapılan akıllı binalar ve plazaların da entegre olacağı sistem sayesinde, ortak enerji kullanımı sağlanacak. Bu sayede enerji tasarrufunun da gerçekleştirilebileceği projenin hazırlıkları için gereken altyapı 2017 sonuna kadar tamamlanacak.

Akıllı şehir projesi İBB Bilgi işlem Daire Başkanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığ