Dünyanın su tasarrufu

Akıllı malzemelerle tasarrufu daha çok seveceğiz

Genel Hüseyin Belibağlı 16.12.2014
Geleceğin en önemli konusu olan enerjiyi nasıl kullanacağımız evimizden başlıyor. Su ve elektrik tasarrufu bunun ilk adımı aslında…
Türk halkının yüzde 85'i evlerinde su ve elektrik tasarrufu sağlayan ürünlere sahip olmayı önemsiyor. Su tasarrufu deyince aklımıza el yıkarken, diş fırçalarken ve duş alırken gereksiz yere su akıtmamak geliyor. Bu konuda ciddi araştırmalar ve çalışmalar yapan sıhhi tesisat üreticisi Grohe'nin Türkiye'deki su kullanım alışkanlıklarını ve su ve enerji kullanımındaki tasarruf eğilimlerini belirlemek üzere TNS ile bir araştırma yaptı. Çıkan sonuçlara göre Türkiye'de ürün satın alma konusunda sırasında elektrik ve su tasarrufu sağlıyor olması katılımcıların yüzde 85'i tarafından “önemli” görülüyor. Evinde su ve elektrik tasarrufu sağlayan bir ürüne sahip olanların oranı ise yüzde 45. Bilgi ve ekonomik seviyenin artması ile bu oranlar kısa vadede yükseliş arz edeceğe benziyor. 

Grohe Doğu Akdeniz Ülkeleri Başkan Yardımcısı Serhat Sabaz, Grohe'nin enerji tasarrufu özellikle de suyun doğru kullanımı konusundaki duyarlılığının altını çizerek şunları söylüyor: “Su kaynaklarının azalması gelecek nesillerin içilebilir ve kullanılabilir su ihtiyacını tehdit ediyor ve bu da bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Tasarruf deyince aklımıza el yıkarken diş fırçalarken suyu boşa akıtmamak gibi önlemler geliyor. Bu bilinçte olmak ve suyu boşa akıtmamak kuşkusuz çok önemli ancak daha fazlasını da yapmak için teknoloji bize birçok fırsat sunuyor. Yeni teknoloji kullanılarak geliştirilen ürünler su ve enerji tasarrufuna çok ciddi katkı sağlıyor, bütün yapacağımız bir ürün alırken bu konuya gerçekten önem vermek ve su ve enerji tasarrufu için teknolojiden yararlanmak.”

Araştırmalardan çıkan sonuç şöyle:

  1. Katılımcıların yüzde 62'si su tasarrufunu önemsiyor. 
  2. İnsanların yüzde 17'si su tasarrufu konusunda herhangi bir şey yapmıyor. 
  3. Yapılan su tasarruf yöntemlerinin başında ise hem kendisi hem de çocuğu olanlar için “elleri yıkarken, dişleri fırçalarken, traş olurken musluğu gereksiz yere açık bırakmamak” geliyor. 
  4. Çocuğu olanların yüzde 19'u ise su tasarrufu konusunda çocuklarına herhangi bir açıklama yapmıyor.
  5. Katılımcıların yüzde 85'i alınacak ürünün elektrik/su tasarrufu sağlıyor olmasını “önemli” ya da “çok önemli” olarak görüyor. 
  6. Kentlerde yaşayanlarda alınacak ürünün su ve elektrik tasarrufu yapıyor olmasına daha duyarlılar.
 

Su tasarrufu enerji tasarrufu tasarruflu ürünler akıllı ve tasarruflu malzemeler Grohe tasarruflu ürünler Grohe Doğu Akdeniz Ülkeleri Başkan Yardımcısı Serhat Sabaz