akaryakıt istasyonu arsaları

Akaryakıt istasyonları yerine rezidanslar geliyor!

Genel Zeynep Karabağ 25.02.2015
Türkiye'deki 13 bin akaryakıt istasyonunun geleceğinde ne var sorusuna bayi temsilcileri; istasyon yerine rezidans yapılacak diyor.
Son tavan fiyat kararı ile akaryakıt sektöründe kepenk indirme sesleri yükseliyor.

Bazı istasyon sahiplerinin artık arsasına gayrimenkul değeri olarak baktığı ve farklı şekilde değerlendirmek istediği kaydediliyor. 

Hürriyet'te yer alan habere göre akaryakıt sektörü bayı temsilcilerinden son dönemde sık sık "Bayiler yok olacak kepenk kapatacak" şeklinde sesler yükseliyor.

EPDK'nın aldığı en son tavan fiyat kararının ardından açıklama yapan bayiler, kararın sektörde "vahim sonuçlar doğuracağını" savundu.

İstasyonların arsa değerleri yüksek

Türkiye'de akaryakıt bayilik sisteminin yavaş yavaş değişeceğini, bayilik sisteminin sonunun geldiğini daha iddia edenler var. Bu konuda görüşlerine başvurulan sektör temsilcilerinden biri, büyük şehirlerde birçok bayinin artık arsasını akaryakıt istasyonu değil, bir gayrimenkul olarak değerlendirdiğine işaret ederek, "Arsa değerleri yüksek. Sektörde istediği karı elde edemeyen bayiler, akaryakıt istasyon yerine rezidans, iş merkezi gibi değerlendirmeye başlayacak" diyor.

Diğer bir sektör temsilcisi 13 bin istasyon içinde, 10 bin litrenin üstünde satış yapan istasyon sayısının 1,300 olduğunu belirterek, "13 bin istasyon fazla. Zaman içinde kazanmayan çalışmayan zaten kapatacaktı" diyor.

Akaryakıt istasyonu rezidans projeleri istasyon arsaları