AFKEN

AFAD’ın AKFEN projesi BM ödüllerinde finale kaldı!

Genel Emine Pile 13.04.2015
Birleşmiş Milletler Kamu Hizmeti Ödülleri’nde bu yıl AFAD’ın Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi (AFKEN) projesi finale kaldı.
Birleşmiş Milletlerin kamu hizmetlerinde yeniliği geliştirmek ve teşvik etmek amacıyla dünya genelinde düzenlediği BM Kamu Hizmeti Ödülleri'nde AFAD, bu yıl AFKEN projesi ile Batı Asya bölgesinde “Kamu Hizmeti Sunumunun Geliştirilmesi” kategorisinde aday gösterildi ve final listesine kaldı.

Alanındaki en itibarlı ödül

Yarışma, üç eleme turundan oluşuyor. İlk aşamada projeler Kamu İdaresi ve Kalkınma Yönetimi Bölümü ile BM Kadın Örgütü uzmanları tarafından, ikinci tura geçenler ise BM Kamu Hizmeti Ödülleri Değerlendirme Eleştirmenleri (UNSPA Evaluation Reviewers) tarafından değerlendiriliyor. Final turu olan üçüncü tura kalan projeler ise BM Kamu Yönetimi Uzmanları Komitesi (CEPA) tarafından değerlendirilip kazananlar ilan ediliyor. 

BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesine (UNDESA) bağlı Kamu İdaresi ve Kalkınma Yönetimi Bölümü (DPADM) tarafından verilen ödül, alanındaki en itibarlı ödül olarak kabul görüyor.

AFAD Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, AFKEN projesi iki eleme turunu geçerek, final listesine kalmayı başardı. 

AFKEN ile barınma merkezlerine uzaktan anlık takip sağlanıyor

AFKEN Projesi, afetlerden sonra afetzedeler için hazırlanan geçici barınma merkezlerine yönelik tüm çalışmaların AFAD merkezinden izlenebilmesini sağlıyor. Çalışmalar, bu sistem sayesinde Coğrafi Bilgi Sistemi altyapısı üzerinde yönetiliyor ve izleniyor. AFKEN ile geçici barınma merkezlerine yönelik kent kapasite ve yeterlilik bilgileri, Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) entegrasyonu ile afetzede kişi bilgisi, yardım yönetimi, depo yönetimi, personel yönetimi, erişim ve yetkilendirme işlemleri yapılıyor. Aynı zamanda bu sistemle istatistiki bilgiler ve raporlar tek bir merkezden elektronik ortamda takip edilebiliyor. 

Barınma merkezlerinin yönetim ve idaresini kolaylaştıran AFKEN sisteminin yaygınlaştırılması ile tüm barınma merkezlerinde standart bir yönetim modeline geçilmesi sağlandı.

AFKEN AFAD