AFAD

AFAD’ın 22 lojistik merkezinin açılışı yapıldı!

Genel Emine Pile 18.02.2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'nın 22 lojistik merkezinin açılış törenine katıldı.
ATO Congressium'da düzenlenen Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) 22 lojistik merkezinin açılış töreninde konuşan Erdoğan, açılışı yapılan merkezlerin Türkiye'ye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AFAD'ın hızlı ve etkin müdahale gerçekleştiren bir kurum olma özelliğini güçlendirmek için bugün de 22 lojistik merkezinin açılışını yaptıklarını hatırlatarak, AFAD'ın başta Kızılay ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla el ele attığı adımın Van'daki felaketin bir an önce ortadan kaldırılmasına da imkan tanıdığını kaydetti. TOKİ'nin de Van da çok kısa zamanda 17 bin civarında konut inşa etmek suretiyle adeta yeni şehirler inşa ettiğini belirten Erdoğan, “Ben göl demiyorum, Van Denizi'ne nazır şehirler inşa ettik. Bundan dolayı iftihar ediyoruz, bunun kadrini, kıymetini bilmeyenler olabilir, ama biz; ‘At denize balık bilmezse, Halik bilir' dedik ve adımımızı böyle attık. Devlet sorumluluğunu bilen bir anlayışla biz buna yaklaştık, elimizden gelen bütün imkanlarla seferber olduk” diye konuştu.

Erdoğan, şu anda AFAD'ın lojistik merkezlerinin sayısının 27, yıl sonuna kadar da 5 ildeki merkezlerin hizmete gireceğini,  bu merkezlerin tamamının 300 milyon liralık bir yatırım olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Lojistik merkezler sayesinde afet veya acil durumda o bölgelerdeki insanlara en süratli şekilde yardım elinin uzatılması mümkün olacak. 1999 Düzce depreminde yıkıntıların altında kalan bir devletten, bugün ülke içinde ve dünyada yaşanan tüm afetlere, krizlere anında ve etkin şekilde müdahale edebilen bir Türkiye'ye geldik. Ne mutlu ki bize artık Türkiye'nin hem ülke içinde hem de dünyanın herhangi bir bölgesinde yaşanabilecek deprem, sel, çığ, heyelan, yangın veya insani kriz durumlarında süratle harekete geçebilecek bir sistemi ve örgütü var. Rabbim bizi her türlü afetten korusun.” 

Açılışı yapılan lojistik merkezlerinden çadır, battaniye, yatak, mutfak seti, ısıtma gibi ihtiyaçların içinde yer aldığı konteynerlerin hazır bekletildiğini, bunların bilişim teknolojisiyle desteklendiğini, ayrıca takip mekanizmasıyla takibinin yapılmasının önemli olduğunu anlatan Erdoğan, bu konteynerlerin gerektiğinde dünyanın her yerindeki mağdurlara ulaşacak şekilde küresel dolaşım sistemine uygun üretildiğini belirtti.

Açılışı yapılan merkezleri Türk medeniyeti ve tarihinde güçlü şekilde var olan dayanışma ve yardımlaşma kültürünün kurumsallaşmış biçimi olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, AFAD'ı kendi alanında vakıf mantığıyla çalışan, işlev gören bir kurum olarak görmek gerektiğini söyledi. 

AA

AFAD 22 lojistik merkezi açılışı Recep Tayyip Erdoğan