AFAD

AFAD'ın 22 lojistik merkezi yarın açılıyor

Genel Emine Pile 17.02.2015
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın 22 lojistik merkezi açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması planlanıyor.
Açılış törenine  AFAD'dan yapılan açıklamada, hizmete alım töreninin, yarın saat 10.00'da, ATO Congresium'da yapılacağı bildirildi.  

Açıklamada, ihtiyaçların afet bölgelerine daha hızlı ve koordineli bir şekilde ulaştırılması için, AFAD mühendislerinin geliştirdiği bir afet lojistik modeli ile inşa edilen 27 merkezden 22'sinin tamamlandığı bildirildi.

Lojistik Merkezleri'nin yalnız Türkiye'ye değil, aynı zamanda coğrafyasındaki afetlerde de bölgesel bir güç olacağı ifade edilen açıklamada, konteynerlerin küresel dolaşım sertifikasına sahip olduğu ve dünyanın neresinde bir afet olursa deniz, kara, hava ve demiryoluyla ulaştırılacağı bildirildi. 

AFAD konteynerleri dakikalar içerisinde yola çıkacak

Afet sonrasında gereken çadır, battaniye, yatak ve mutfak setlerinin konteynerler içerisinde her an sevk edilmeye hazır şekilde bulunacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Olası bir afetin ilk saatinde, bir AFAD Afet Konteyneri 13 dakikada tıra yüklenecek ve afet bölgesine doğru yola çıkacak. Her bir AFAD konteynerinin bulunduğu yer, an be an uydu üzerinden takip edilecek. AFAD konteynerlerinin içindeki nem seviyesi dahi 7 gün 24 saat kontrol edilecek. AFAD Lojistik Merkezleri, afet anında afetzedelerin ihtiyaçlarının doğru zamanda, doğru miktarda, doğru şekilde karşılanmasını sağlayacak."

AA

AFAD AFAD lojistik merkezi