osman uçar makamında

AFAD Van’da takviye ekip bekliyor

Genel Rüya Tulumbacı 24.10.2015
Van depreminde hasar gören binaların tespiti ve yıkımı için görevlendirilen AFAD ekipleri Van'da takviye bekliyor.
2011 depreminde ağır hasar alan ve yıkımı gerçekleştirilemeyen birçok konut, yüksek rakamlara denk gelen maliyeti yüzünden yıktırılamamıştı. Konut sahibi birçok vatandaşın kendi imkanları ile gerçekleştiremediği yıkım için AFAD duruma el atmıştı. Hasarlı binaların tespiti için Van'a gönderilen AFAD ekipleri, kentteki çalışmalarını yüzde 50'sini belirleyerek sonlandırırken, yıkılacak olan hasarlı binaların sayısı da ortaya çıkmıştı.

Hasarlı binaların bir an önce yıktırılması için yapılan tespit çalışmaları sonucunda 13 mahallede toplam 991 konut belirlenmişti. Belirlenen konutlar AFAD Başkanlığı'na gönderildi ve yıkım için ihaleye çıkması bekleniyor.

AFAD Van İl Müdürlüğü, geri kalan diğer hasarlı binaların tespiti için AFAD Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden takviye ekip istedi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan AFAD Van İl Müdürü Osman Uçar, yıkılması için daha önce ekiplerin belirlemiş olduğu yüzde 50'lik kısımdan oluşan 991 konutun tespitlerinin AFAD Başkanlığına gönderildiğini belirtti. Bunların yıkımının yapılması için sadece ihalelere çıkılmasının beklendiğini anlatan Uçar, “Şimdi biz Van'ın geriye kalan yüzde 50'lik kısmının da tespit edilmesi için AFAD Başkanlığımızdan ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden takviye ekip istedik. Gerekli ekibin gönderilmesi ile birlikte ilimizde hala yıktırılmayı bekleyen diğer konutları da biran önce tespit ederek, AFAD Başkanlığı'na göndereceğiz” dedi.

Van deprem 2011 AFAD