Nepal deprem, AFAD

AFAD ekibi Nepal için harekete geçti!

Genel Emine Pile 26.04.2015
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi'nin (AFAD), 7,9 büyüklüğündeki depremle sarsılan Nepal’e yardım için 65 kişilik bir ekiple harekete geçti.
AFAD'dan 26, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'ndan 16, GEA'dan 13, Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nden (UMKE) 10 kişinin yer aldığı ilk ekip, Atatürk Havalimanı'ndan Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Katmandu seferini yapan uçağıyla Nepal'e hareket etti. 

AKUT da yardım için ekip hazırladı!

Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Nepal'de meydana gelen depremde görev almak üzere 40 kişiden oluşan bir ekip hazırladı.

AKUT'tan yapılan yazılı açıklamada, Nepal'de meydana gelen 7.9 şiddetindeki depremin ardından Nepal hükümetinin uluslararası yardım çağrısı yaptığı hatırlatıldı.

Yardım çağrısının hem insani hem de arama kurtarma faaliyetlerini kapsadığı vurgulanan açıklamada, depremde binden fazla kişinin öldüğü, bin 700 kişinin yaralandığı ancak kayıp ve yaralı sayısının da artabileceğinin belirtildiği vurgulandı.

Kanada'dan 5 milyon dolar yardım!

Kanada Uluslararası Kalkınma Bakanı Christian Paradis yaptığı yazılı açıklamada, Nepal'deki kurtarma çalışmalarına katılan yardım kuruluşları tarafından kullanılmak üzere insani ihtiyaçlar için 5 milyon dolar yardımda bulunduklarını duyurdu.

 

Nepal deprem AFAD