AFAD

AFAD, barınma merkezlerindeki kapasiteyi artırıyor!

Genel Emine Pile 24.01.2015
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, bu yıl üç yeni kamp daha açarak, barınma merkezi sayısını 25'e çıkarmak için harekete geçti.
AFAD'dan alınan bilgiye göre, Türkiye'de yaklaşık 1 milyon 655 bin Suriyeli bulunuyor. Bunlardan 227 bini ülkenin güney ve güneydoğusundaki 10 ilde bulunan 22 barınma merkezinde kalıyor.

Suriyeli vatandaşların her türlü insani yardım ihtiyacının karşılandığı çadır ve konteyner kentlerde, barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler sunuluyor.

Üç öğün sıcak yemek hizmetinin verildiği kamplarda, okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar yer alıyor.

Ülkenin en büyük kampı Suruç'ta açılacak

AFAD, bu yıl üç yeni kamp daha açarak, barınma merkezi sayısını 25'e çıkarmayı planlıyor.

Kampların ilki, pazar günü Suruç'ta, Suriye'den gelen Kürtlerin hizmetine açılacak. Bu kamp, 32 bin 500 kişi kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük barınma merkezi olacak.

Tüm Avrupa ülkelerinin aldığından daha fazla Suriyeli'yi ağırlamaya hazırlanan kamp, kültür merkezi, okulu, hastanesiyle sığınmacıların birçok ihtiyacına cevap verebilecek.

Barınma merkezi kapasitesi 300 bine çıkarılacak

AFAD, Derik'te kurulum çalışmaları devam eden 20 bin kişilik kampın açılışını da şubatta yapacak. 

İlçeden 3 kilometre uzaklıktaki Zeytinpınar Mahallesi'nde, 220 dönüm alanda oluşturulan kampta, Suriyeliler'e 450 çadırla hizmet verilecek.

AFAD, bu yıl açmayı hedeflediği üç kampla barınma merkezlerindeki kapasiteyi 300 bine çıkarmayı öngörüyor.

AA

AFAD barınma merkezi çadır kent