Karaköy su baskını

Adapazarı’nda su altındaki 15 evin mücadelesi!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 02.03.2015
Adapazarı İlçe Merkezi’ne sadece 4 km uzaklıkta olan Sakarya Nehri set altında yer alan Karaköy’de 15 ev su altında mücadele veriyor.
Karaköy Mahallesi'nde 15 ev su baskını nedeni ile bazı evlere ulaşım toprak setlerden sağlanmaya çalışılıyor. Hayvancılık yapan köylüler ahırlarını su baskınına karşı kum seti yapılarak önlem aldılar. Bir aydır Adapazarı Belediyesi'ne ve SASKİ'ye haber verilmesine rağmen bir çözüm bulamadığını belirten bölge halkı, Belediye Başkanları'na ateş püskürüyorlar.

Son yağışlar etkili oldu

Son yağan kar ve yağmur sonrası 200 hanenin bulunduğu Karaköy set altı mahallesinde kot düşüklüğü nedeni ile 15 hane yağmur sularına teslim olmuş durumda. Sakarya Büyükşehir ve Adapazarı Belediyesi'nden acil çözüm için harekete geçilmesi isteniyor.

Muhtar çözümü var diyor

Karaköy Muhtarı Haşim Satılmış, “Karaköy düşük kot nedeni ile su baskınına uğruyor. Belediye ile sürekli görüşüyoruz, buradaki sorunu 1 buçuk km alanda yağmur tahliye kanalı yapılması ve Sakarya Nehri'ne bağlanması ile su baskını olmayacak. Kanal sayesinde su, nehre akacak ve sorun çözülebilecek hiç kimse çile çekmeyecek. Çözümü aslında çok kolay ama maliyetini fazla gösteriyorlar, 20 gündür çocuklar su baskını nedeni ile okula gidemiyor” dedi.

Neden iyi yaşayamıyoruz

Köy sakini Celal Kaya “bir buçuk aydır belediyeye telefon açıyoruz, halen su içindeyiz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi buraya gelip bakmıyor, biz Türkiyeliyiz yaşayamıyoruz, Suriye'den gelip burada düzgün yaşıyorlar. Ahırlarımızda hayvanlarımız var. Su basacak diye korkuyoruz, setlerle önlem aldık. Bu yıl çok yağmur yağdı, göl oldu. Belediye kanal açıp Sakarya Nehrine bu suyu akıtsın su baskını önlenir” dedi.

Belediye Başkanlarına sert tepki

Köy sakini Şadiye Kaya; “su baskını nedeni ile evden 20 gündür çıkıp çocuklar okula gidemiyor. Bizim halimize kim bakacak, nerede Belediye Başkanlarımız Zeki Toçoğlu ve Süleyman Dişli?.. Bizim halimi gelip görsünler” dedi.

Evine toprak setten yol yaptı

Köy sakini Selahattin Pamukçu “2 aydır buralar su altında. Evimize ulaşabilmek için topraktan set yaptık. Hiçbir belediye gelip bakmıyor, bugün SASKİ ekipleri geldi. Suyu motor pompalarla çekiyor, başka yere tahliye ediyor. Bu çözüm değil kanal yapılması gerekiyor” dedi. 

Nurettin Eryılmaz

Adapazarı su baskını Karaköy su baskını Adapazarı Belediyesi