Süleyman Şah Türbesi

Abdullah Gül’den Süleyman Şah Türbesi açıklaması…

Genel 25.02.2015 15:38

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Kocasinan Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Çolakbayraktar'ı ziyaretinde Süleyman Şah Türbesi hakkında açıklama yaptı

Bir süre önce Kocasinan Belediye Başkanlığına seçilen Ahmet Çolakbayraktar'ı ziyaretinde yaptığı açıklamada, "hayırlı olsun" demek için belediyeye uğradığını söyledi.

Gazetecilerin sorusu üzerine Süleyman Şah Türbesi'nin nakledilmesine değinen Gül, şöyle konuştu:
"Süleyman Şah Türbesi'nin nakledilmesi doğru bir karardı. Ben çok önceleri Suriye uzun sürece bir kaosun içerisine girince, Suriye'nin bütün bu bölgeleri sonsuz ve neticesinin nereye varacağı bilinmez çatışmaların içerisine girince oradaki türbeyi ve oradaki toprağımızı o şekilde korumanın doğrusu zor olacağını paylaşmıştım. Bunun bir şekilde takas edilmesi doğru olur demiştim. Bugün yapılan da o aslında. Bir toprak kaybı bu anlamda söz konusu değildir. Oradaki 10 dönümü yaklaşan toprağa karşılık sınırımızda yeni bir 10 dönüme yakın bir toprakla takas edilmiştir. Bunun tabi ki hukuki bir zemine oturtulması çok isabetli olacaktır. Şu anda fiili bir durum vardır, belirsizliklerden dolayı. Türbe daha önce de yer değiştirmişti maalesef, baraj inşaatı sebebiyle. Dolayısıyla orijinal yerinde değildi. Bunun ecdadımızın hatırasına saygı duyacak şekilde ve onu en güzel şekilde manevi değerini muhafaza edecek şekilde yaşatmak hepimizin tabi ki borcudur."

"Tabi bu tip milli meselelerde daha ortak bir tavır ortaya serilebilir" diyen Gül, "Bunun için paylaşmak, bilgilendirmek gerekir. Maalesef gergin siyasi ortam böyle bir diyaloğu ortaya çıkartmıyor. Üzücü olan da bu. Türkiye'nin halbuki çok önemli büyük meseleleri var. İlerde karşılaşabileceğimiz çok büyük önemli meseleler var. Bütün bu meselelerde Türkiye'nin ortak hareket edebilmesi için hiç değilse bazı arta kalanların çalışması, diyalog, bilgilendirme bütün bunlar iyi bir şekilde yapılırsa inanıyorum ki böyle milli meselelerde tek ses çıkar" ifadelerini kullandı.

AA