abd'de mortgage krizinde satılan ev

ABD’de 2. mortgage krizi mi başlıyor?

Genel 16.10.2015 14:28

ABD'de hacizli evlerin sayısının artması ‘ABD yeni bir mortgage krizine mi hazırlanıyor?’ sorusunu akıllara getirdi.

ABD'nin en önemli emlak danışmanlarından Lead Consulting Group'un CEO'su Emel Onur, mortgage piyasasındaki son durumu emlaktasondakika.com'a anlattı.

ABD EMLAK DANIŞMANI <a href=EMEL ONUR" src="https://i.emlaktasondakika.com/Files/EditorImages/images/eeeeeeee.jpg" style="float:left; height:345px; line-height:20.8px; margin:10px; width:250px" />ABD'DE 327 BİN 258 HACİZLİ EV VAR  

2015 Eylül'de yayınlanan “US Foreclosure Market Report”una göre Eylül ayı sonu itibariyle Amerika'da 327 bin 258 hacizli ev bulunuyor.  Bu sayı haciz işlemleri henüz başlamış olanlar, açık artırma sürecinde olanlar ve haciz işlemleri tamamlanarak bankaya devredilmiş olan evlerin tümü. Her ne kadar Eylül ayı içerisinde haciz süreci başlayan evler, bu yılın bir önceki dönemiyle  kıyaslandığından yüzde 5'lik bir azalma gösterdiyse de 2014'ün aynı dönemine göre yüzde 3 artmış bulunuyor. Bu artış bazı çevrelerde tedirginliklere sebep olup ikinci bir mortgage krizinin başlangıcı olarak değerlendirilmekte. Ancak bu gerçek tablodan uzak bir kaygı.

‘EĞER NEFES ALIYORSAN, MORTGAGE ALABİLİRSİN'

2008 krizinin ardından, tabiri caizse “Sütten ağzı yanıp yoğurdu üfleyerek yiyen” ve haddinden fazla temkinli davranan mortgage şirketlerinin borç verme kriterleri oldukça sıkı. Bir de bunun üzerine Ekim ayı başında, borç veren kurumlarının belgeleme yükümlülüklerini arttıran yeni kanunun yürürlüğe girmesi ile daha uzun yıllar sağlam temellere oturtulmuş dengeli bir mortgage piyasası göreceğimize inanıyorum. 2005'in “Eğer nefes alıyorsan, mortgage alabilirsin” başvuru kriteri çok eskilerde kalmış gibi. Eğer mortgage krizi yoksa, öyleyse  hacizli evlerin sayısında neden artış var? Aslında sebebi gayet açık ve de biz emlak danışmanları için iyiye işaret.

BANKALAR HACİZLİ EVLERİ PİYASAYA SÜRÜYOR

“Gölge Envanter” diye de adlandırılan ve 2008 krizinden bu yana bankaların ellerinde tuttukları ve emlak arzını biraz da olsa kontrol altında tutmak amacıyla piyasaya henüz sürmedikleri bir envanterleri var. Ev fiyatları genelindeki artış, bankaların da ellerindeki bu hacizli evleri  piyasaya sürerek, istikrarlı bir şekilde büyüyen bu pastadan paylarını alma hedefini harekete geçirdi. Nihayet yaklaşık 10 yıldır, nerdeyse felç olmuş ve yavaşlamış yargı kanallarındaki dosyalarda, yada bankaların bilançolarında takılı kalmış olan ‘gölge envanter' piyasalardaki yerini alıyor ve güçlü marketin akıcı hızıyla da kısa sürede eriyor.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com