amerika satılık ev

ABD emlak piyasası toparlandı!

Genel Merve N. Güreş 12.11.2015
Bir süredir sıkıntıda olan ABD emlak piyasası eskiye oranla birza daha düzelmeye başlıyor.
ABD emlak piyasasında iyileşme devam ediyor. Ülkede Eylül ayında emlak hacizlerinde bir sene öncesine göre yüzde 17,6 düşüş görüldü. Ancak bu, yine de her ay 55 bin kişinin ev taksitini ödeyemediği anlamına geliyor. Emlak sektöründeki sorunlar küresel ekonomik krizin ana nedenlerinden biri olmuştu.

ABD'DE BENZİN FİYATLARI DA DÜŞTÜ

Bir diğer iş güveni endeksi de olumlu görünümünü sürdürdü. Ufak ölçekli şirketler genel olarak iş ekipmanı almayı planladıklarını, ürünlerinin fiyatlarının artmasını beklediklerini ve iş genişletmek için iyi bir zaman olduğunu söylüyor. Amerika Ulusal Bağımsız İşletmeler Federasyonu'nun raporunda göze çarpan olumsuz bir nokta ise işletmelerin daha fazla işçi almayı planlamaması oldu. Hükümet uzmanları ayrıca Ekim ayında ithal benzin ve diğer ürünlerin fiyatlarının düştüğünü bildirdi.

REKABET GÜCÜNÜ DÜŞÜRÜYOR

İthalat ve ihracat ürünlerinin ucuzlaması küresel emtia fiyatlarının düşmesinin ve güçlü doların bir sonucu. Bu Amerikalıların alım gücünü arttırırken aynı zamanda Amerikan ürünlerinin küresel piyasadaki rekabet gücünü düşürüyor.

SENELER SONRA FAİZ ARTIRIMI PLANLANIYOR

Fiyatların düşmesi ABD Merkez Bankası'nın yakından takip ettiği konulardan biri. FED, bu ayın sonunda senelerdir ilk defa faiz arttırmayı planlıyor. FED Başkanı Janet Yellen, Perşembe günü küresel mali kriz sonrasında fiyat istikrarı ve tam istihdamın korunması ile ilgili açıklamalarda bulunacak. Michigan Üniversitesi de bu hafta tüketici güveni ile ilgili bir rapor yayınlayacak. Ekonomistler arasında yapılan bir anket de ekonomide az da olsa iyileşmeye işaret ediyor.

ANKETLERDEN ‘FİYATLARDA ARTIŞ' ÇIKTI

Cuma günü Ekim ayında toptancı fiyatlarında enflasyonla ilgili bir rapor açıklanacak. Bloomberg'ün ekonomistler arasında yaptığı anket fiyatlarda sınırlı bir artış tahminini ortaya koydu. Son olarak Cuma günü yeni perakende satış verileri açıklanıyor. Uzmanlar Ekim'de az oranda artış bekliyor. Ekonomistler için perakende satışları önem taşıyor çünkü Amerikan ekonomisinin önemli oranda tüketici talebinden destek alıyor.

(Amerika'nın Sesi)

amerika emlak manhattan mortgage