Kanada'daki St. Lawrence Nehri görseli

8 milyar litre kanalizasyon atığı nehre atılacak

Genel Merve N. Güreş 11.11.2015
Montreal’de arıtma tesisinin yetersizliği nedeniyle 8 milyar litre kanalizasyon atığı St. Lawrence Nehri'ne boşaltılacak.
Kanada şokta… Montreal'de arıtma tesisinin yetersizliği nedeniyle 8 milyar litre kanalizasyon atığı saatler sonra St. Lawrence Nehri'ne boşaltılacak. Montreal Belediye Başkanı Denis Coderre düzenlediği basın toplantısında, ''Başka seçeneğimiz olsaydı, kesinlikle onu tercih ederdik'' dedi. Montreal'deki mevcut arıtma tesislerinin yetersiz kalması, inşaatı devam eden yenilerinin de tamamlanamaması nedeniyle büyüyen sorunu bu şekilde çözmekten başka seçenekleri olmadığını kaydeden Coderre, konuyu Çevre Bakanı Catherine McKenna ile de görüştüklerini ve kanalizasyonun nehre boşaltılması için onay aldıklarını ifade etti.

Montreal Belediye Başkanı <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=Denis+Coderre'>Denis Coderre</a>

Montreal Belediye Başkanı Denis Coderre, ''Başka seçeneğimiz olsaydı, kesinlikle onu tercih ederdik'' dedi.

ÇEVRE BAKANI, 7 GÜN SÜRE VERDİ

Bakan McKenna, St. Lawrence Nehri'ne boşaltılacak kanalizasyon atığı için Montreal Belediyesi'ne 7 gün süre verirken, 5 Aralık'a kadar da belediyenin sorunu çözmesini istedi. Belediye, mevcut tesisler ile halen inşaatı devam eden Bonaventure Tesisleri'nin en kısa zamanda devreye alınması taahhüdünde bulunuyor. 8 milyar litre kanalizasyon atığının, ülkede bugüne dek arıtılmadan doğaya salınan en yüksek pis su miktarı olduğu belirtiliyor.

PROTESTOLAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Kanada'nın ve bölgenin tarihi, ekonomik ve kültürel açıdan en önemli nehirlerinden biri olan St. Lawrence'a kanalizasyon atığı boşaltılmasına karşı çıkan gruplar imza kampanyası düzenleyerek 90 bin kişinin desteğini aldı. ''St. Lawrence Nehri çöplük değildir" sloganı ile başlatılan ve halen devam eden çevreci grupların protestolarında toplanan imzaların Belediye Başkanı Coderre'ye ulaştırıldığı bildirildi.

St. Lawrence Nehri kanada kanalizasyon Denis Coderre