Türbe-Kalaycılı Köprüsü

7.5 milyon liraya mal olan Türbe-Kalaycılı Köprüsü açıldı

Genel Emine Pile 09.09.2016
Bafra Belediyesi tarafından yapılan ve 25 mahalleyi birbirine bağlayan Türbe-Kalaycılı Köprüsü'nün açılışı gerçekleşti.
Samsun'un Bafra ilçesinde 100 yıllık köprü özlemini Büyükşehir Belediyesi sona erdirdi. Kızılırmak'ın karşı yakasında bulunan 25 mahalleyi birbirine bağlayan ve 7.5 milyon liraya mal olan Türbe-Kalaycılı Köprüsü'nün açılışı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın katılımıyla gerçekleşti.

Samsun'un Bafra ilçesi Kızılırmak Nehri üzerinde yer alan 260 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğindeki 10 ayaklı Türbe-Kalaycılı Köprüsü hizmete açıldı. Açılış törenine Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın yanı sıra AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti eski Karabük Milletvekili Cumhur Ünal, AK Parti Samsun milletvekilleri Hasan Basri Kurt, Orhan Kırcalı, Samsun Garnizon Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, AK Parti Samsun İl Başkanı Muharrem Göksel, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin'in açılış konuşmasından sonra söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "30 Mart seçimlerinden sonra oturduk ilçe ilçe gidip ihmal edilmiş işler nelerdir, tarımdan kazanımı yükseltmeliyiz diye kendimize hedef belirledik ve 260 metre uzunluğundaki köprüyü 12 ayda bitirdik. Kızılırmak'ın iki yakası bir araya geldi, 2017'nin sonuna doğru bir köprü daha yapacağız. 7.5 milyon para harcadık. Bu köprüde ustalığımızı gösterdik ve maliyeti aşağıya düşürdük. Hem ucuza mal ettik hem de kısa sürede bitirdiğimiz için çok mutluyum. Vatandaşımıza tüm hizmetlerimiz feda olsun. Bu köprü aynı zamanda ulaşım giderlerini azaltacak. Bafralı çiftçimize ve hemşehrilerimize bayram hediyemiz hayırlı uğurlu olsun. İşçisinden mühendisine burada emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Köprünün yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Çiğdem Karaaslan ise, "Bu güzel yatırıma aslında Baframız için değil Alaçam, Yakakent, 19 Mayıs gibi bu bölge için çok önem arz eden bu yatırıma katkı veren herkesi canı gönülden tebrik ediyorum" diye konuştu.

"KÖPRÜYE SEMBOL BİR İSİM BULALIM"

Yeni açılan köprüye herkesin kabul edebileceği sembol bir isim verilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Kılıç, "Yavuz Sultan Selim Köprüsü, dört gidiş ve dört geliş olmak üzere yolu bulunan ve ortasında da raylı geçiş sistemi geçen bir köprüdür. Daha öncesinde de İzmit Körfezi'nde yer alan Osmangazi Köprüsü'nün açılışını gerçekleştirmiştik. Samsun'da Büyükşehir Belediyemiz tarafından yapılan Bafra Türbe-Kalaycılı Köprüsü'nün açılışındayız. Belediye Başkanımdan buraya sembol bir isim bulmamızı istiyorum. Bu büyük eseri sembol bir isim ile taçlandıralım. Köprüye bölgede yaşayan vatandaşlarımızın hemfikir oldukları bir isim verilmesi gerektiğini düşünmekteyim" açıklamalarında bulundu.

"DÜNYA KRİZE GİRERKEN BİZİ TEĞET GEÇTİ"

Ekonomik krizden Türkiye'nin etkilenmediğinin altını çizen Bakan Kılıç, "Ülkemizdeki ekonomik kalkınmanın ve gelişiminin sembolü olan bu yatırımlar sonuna kadar devam edecektir. Hiç kimse bizi bu yatırımlardan geri koyamayacaktır. İlk finansal kriz çıktığında Sayın Cumhurbaşkanımız o zaman başbakan olarak 'Kriz Türkiye'yi teğet geçecek' demişlerdi. Hatırlıyor musunuz o günleri, ne demişlerdi? 'Sayın Başbakan herhalde ekonomi hakkındaki çalışmalarda yeterince bilgilendirilmiyor, niye böyle söylüyor? Dünya bu krize girerken bizi nasıl teğet geçecek?' Bu kriz Türkiye'yi teğet geçti. Biz kalkınma ve yatırımlarımız ile 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize doğru ilerleyeceğiz. Biz bunu sizlerle, milletimiz ile beraber yapacağız. Yerel yönetimlerimiz ile beraber gerçekleştireceğiz" dedi.

"YILLARDIR BEKLENEN YATIRIMI AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ GERÇEKLEŞTİRDİ"

Yıllardır beklenen yatırımları AK Parti belediyelerinin gerçekleştirdiğini söyleyen Kılıç, sözlerine şöyle devam etti:
"Samsun'da sizlerin yıllardır beklediği bu güzel yatırımı AK Parti belediyeciliği gerçekleştirdi. Sayın Başbakanımızın bir sözü var; yolları böldük ama ülkemizi böldürmeyiz. Gönülleri birleştirdik. Bu çalışmanın üzerine biz devam edeceğiz. Çanakkale Boğazı'nı birleştiren bir yeni köprünün çalışması da başlatıldı. Sayın Başbakanımız bu kararın altını imzaladı. Dolayısıyla o da hayırlı uğurlu olsun. Bizim, Türkiye'de yapmak istediğimiz çalışmalar işte bunlar. Yol, elektrik, köprü. Bunları yapıyoruz. Milletvekillerimize yerel siyasetimizle, ilçelerimizle, yerel yönetimlerimizle farklı siyasi partilerimizin tüm mensuplarıyla oturacağız konuşacağız. Geleceğe yönelik olarak çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Şunu hep söyledik; doğru bildiğimiz yoldan da kusura bakmayın asla dönmeyeceğiz. Kim ne derse desin, kim bizi neyle itham ederse etsin her soruya, her ithama, her atılan iftiraya da verecek cevabımız var. Ortaya koyduğumuz sabır, edebimizden kaynaklanır. Biz uluslararası anlamda da kimlerin nelere ne sabır gösterdiğini biliriz. Uluslararası kurallar çerçevesinde neler yapılması gerektiğini de biliriz. Bizi hiç bu noktalarda sınamaya gerek yok."

Konuşmaların ardından köprünün açılışı protokol üyelerince gerçekleştirildi. Bakan Kılıç ve beraberindekiler, 260 metre uzunluğundaki köprüden yürüyerek karşıya geçtiler. Kılıç, ardından başka bir programa katılmak üzere Bafra ilçesinden ayrıldı.

Türbe-Kalaycılı Köprüsü