binali yıldırım

65. Hükümet kabinesi açıklandı!

Genel Uğurcan Tokay 24.05.2016
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım,65. Hükümet'in kabinesini açıkladı.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, 65. Hükümet'in kabinesini açıkladı. İşte yeni kabinenin tam listesi.

65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti

65. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti

Başbakan: Binali Yıldırım

Başbakan Yardımcı: Numan Kurtulmuş

Başbakan Yardımcı: Nurettin Canikli

Başbakan Yardımcı: Mehmet Şimşek

Başbakan Yardımcı: Tuğrul Türkeş

Başbakan Yardımcı: Ömer Çelik / Hükümet Sözcüsü

İçişleri Bakanlığı: Efkan Ala

Adalet Bakanlığı: Bekir Bozdağ

Bilim ve Sanayi Bakanı: Faruk Özlü

Avrupa Birliği Bakanı: Ömer Çelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu

Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay Kılıç

Milli Savunma Bakanı: Fikri Işık

Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu

Sağlık Bakanı: Recep Akdağ

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Betül Kaya

Kalkınma Bakanı: Lütfi Elvan

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik

Maliye Bakanı: Naci Ağbal

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak

Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekçi

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Ahmet Arslan

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkçi

Milli Eğitim Bakanı: İsmet Yılmaz

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki

Kültür ve Turizm Bakanı: Nabi Avcı

Nuri Elibol

İhlas Medya Grup Ankara Başkanı

"Daha önce bakanlar kurulunun belirlenmesinde Cumhurbaşkanı'nın etkin rolü olmuştu. 26 bakan var, 8 civarında bakanın değişmesini bekliyorum. Hedeflere uygun olarak yeni dönemin kodu 'uyum' olacak. Bu dönem biraz daha icranın hızlandığı dönem olacak. Bakanların performansının çok yüksek olduğu bir döneme giriyoruz. İlk 6,5 aylık dönemde performansı düşük olan bakanlar değişir. Ekonomi yönünde bir değişiklik olmasını bekliyor ve Mehmet Şimşek'in değişebileceğini düşünüyorum. Bir değişiklik olmazsa sürpriz olacaktır. Binali Yıldırım döneminde yeni ekonomi politikaları bekliyorum. Üretim ve yatırıma dayalı bir ekonomiden bahsediliyor"

Kabinenin açıklamasından sonraki değerlendirmesinde ise Elibol "Epey sürpriz var. Türkiye sağlık alanında daha da gaza basaca. Bu dönem hummalı çalışan bir kabineden oluşturulmuş. Mehmet Şimşek'in yerinde kalması belki de iyi oldu. Türkiye'ye gelecek yabancılar açısından gayet isabetli olmuş. Binali Yıldırım'ı kutluyorum. Kalkınma Bakanı'nı beklemiyordum. Lütfi Elvan'ı alması Başbakan Binali Yıldırım açısından çok ilkeli bir davranış. ‘Ülkenin birliği olacak' lafının ispatı bu” açıklamasını yaptı. 

Elvan'ın çok planlı ve programlı olduğunu belirten Elibol, sürtüşmelerin bir kenara koyulduğunu, ekonomi yönetiminde büyük değişiklik olduğunu aktardı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın değişmesinin beklendiğini söyleyen Elibol, “Çünkü o alanda gelişme olmadı. Doğu'da bir an önce kalkınma ve toparlanma olmalıydı. Yeni Bakan Mehmet Özhaeski ile çevre ve şehircilik alanında birçok bölgenin toparlanacağını düşünüyorum” dedi. 

Ekrem Kızıltaş

Takvim Gazetesi Yazarı

"Yeni kabine de Türkiye'ye hizmet yolunda koşacaktır. Binali Yıldırım, uygulama yönüyle öne çıkıyordu. Kabinede bulunduğu senelerde birikimleri vardır. Yıldırım, daha hızlı yürüyebileceği bir kadro oluşturacaktır. Milli ekonomi vurgusu var. Ekonomi alanında yeni dğeişiklikler olabilir. Türkiye kişi başına düşen milli gelir seviyesini 10 bin dolar seviyesine getirdi. Türkiye'nin buradan 15-20 bin dolar seviyesine gelmeli. 2023 hedefi 25 bin dolar seviyesinde. Önümüzdeki dönemde hemen her sahada Türkiye çok şarşırtıcı gelişmeler yaşayabilir"

Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan

Türkiye Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Kapan kabine açıklamadan önce önemli değerlendirmelere bulundu. 

Yeni dönemde “Ya mevcut duruma devam edilecek ya da şartlar elverdiğinde erken seçime gidilecek. Bu arzu edileni karşılamıyor fakat er ya da geç Başkanlık Sistemi'ni getirmek üzere çalışmalar devam edecek. Erken seçim de bu ihtimaller arasında… Referandum+erken seçim hakkında açıklamalar yapan Kapan, halk seçim yorgunu haline geldi. 2 senedir toplum bu konuyu konuşuyor. Ama halk bu konuda duygusallık ve tepkisellikle konuşuyor. Ama halkın bilgi sahibi olduğunu düşünmüyorum. Yani gerçekte hiçbirinin ayakları tam olarak yere basmıyor. En azından halkın bir kanaat sahibi olması için doğru düzgün anlatılması lazım” dedi.

Davutoğlu'ndan farkı ne olacak? sorusunu da değerlendiren İsmail Kapan, yeni dönemde ‘Güçlü Cumhurbaşkanı, Uyumlu Başbakan' politikasının hayata geçirileceğini belirtti. 

“Ahmet Davutoğlu döneminde, Davutoğlu tüm yetkilerini sonuna kadar kullanma şeklinde bir politikaya sahipti. Dış politikadan iç potikaya, terörden eğitime kadar her konuda bir fiil planlayıp icra gösterme tasarrufundaydı. Yeni Başbakanımız Binali Yıldırım, ülkenin kalkındırılması, yapılandırılması anlamında daha aktif olacak. Dış politikada ise Cumhurbaşkanı aktif olacak” dedi.

Kabine açıklandıktan sonra yeni isimlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kapan, sürpriz kişilerin olduğunu aktardı. Bazı kritik değişikliklerin olduğunu belirtti. 

65. hükümet Yeni Kabine Yeni kabine 2016 65. Hükümet Bakanlar Kurulu