deprem gerçeği ve çalıştayı

5. Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı yapılacak

Genel 15.08.2018 10:50

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce Marmara Depremi'nin 19. yıl dönümü dolayısıyla '5. Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı' düzenlenecek.

Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, geleneksel hale getirilen 5. Uluslararası Deprem Gerçeği ve Kentleşme Çalıştayı'nın 16 Ağustos'ta Kocaeli Ticaret Odası'nda (KOTO) gerçekleştirileceği kaydedildi.

Çalıştayın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Gebze Teknik Üniversitesi'nin (GTÜ) birlikte gerçekleştireceği "Kocaeli İli Afet Zararlarının Azaltılmasında Akıllı Kent Uygulaması Projesi"nin protokolünün imzalanmasıyla başlayacağı belirtilen açıklamada, "Stratejik Afet Eylem Planları", "Afetlerin Ruh Sağlığı Boyutları" ve "Stratejik Afet Eylem Planlarının Kocaeli Uygulamaları" başlıklı üç oturumda yapılacağı ifade edildi.

Açıklamada, deprem, toplum sağlığı ve diğer afet durumlarıyla ilgili birçok konunun ele alınacağı çalıştaya yerli ve yabancı birçok ünlü ismin katılacağına değinilerek, panelistler arasında Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi'nden Alessandro Annunzıato, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ahmet Tamer Aker, İngiltere Polis Teşkilatı Danışmanı Psikiyatrist Prof. Dr. David A. Alexander ve Türk Kızılayı'ndan Doç. Dr. Cengiz İpek gibi birçok önemli ismin bulunduğu aktarıldı.