Mars Investment’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak

'5 senede 20 milyar dolar gayrimenkul yatırımı gelecek”

Güncel 22.06.2020 11:28

Mars Investment’ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak, 4 farklı sektörde 90 milyon dolarlık yatırım hedefi koyduklarını açıkladı.

Mars Investment'ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak, yabancı yatırımcılar için Türkiye'nin her zaman yatırım açısından cazip bir ülke olarak görüldüğünü, koronavirüs sürecinde küresel ekonomide oluşan belirsizlik nedeniyle yatırımlarını ertelemek durumunda kaldıklarını vurguladığı açıklamasında,  “Tarım sektörüne yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar, Şanlıurfa başta olmak üzere, Adana ve Aydın'da tarım arazileriyle ilgileniyorlar. Sağlık sektörüne yatırım yapmayı planlayan yatırımcılarımız ulaşım alternatifleri bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir'e yoğunlaşıyorlar. Gayrimenkul geliştirmek isteyen yatırımcılarımız yine İstanbul Şile ve Riva gibi çeperlerindeki arazilerle ilgileniyorlar. Ayrıca İzmir ve Ankara'daki proje geliştirmeye uygun araziler yine dikkat çekiyor.

“Türkiye'ye 5 senede 20 milyar dolar gayrimenkul yatırımı gelecek”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamasıyla başlatılan normalleşme süreci, Mart ayından beri beklemeye geçem yabancı yatırımcıyı yeniden harekete geçirdi. Koronavirüs ile birlikte altının istikrarsız seyri, borsanın belirsizliği ve paradaki değer kaybı gibi nedenlerin, yatırımcıları her koşulda ve her zaman kazandıran gayrimenkule yönelttiğini kaydeden Mars Investment'ın Kurucusu ve Genel Müdürü Hakan Bucak, sektörde yabancıya verilen vatandaşlık hakkının Türkiye'yi dünya gayrimenkul pazarının lider ülkelerinden biri haline getirdiğini belirtti. Bucak, “Türkiye şimdiye dek yabancılar tarafında gayrimenkul yatırımında 6 milyar dolarlık bir talep almıştı. Biz bu yatırımın 5 senelik periyotta kademeli olarak 20 milyar dolara çıkacağına inanıyoruz. Salgın tehdidi tamamen ortadan kalktığında, dış yatırımların da katkısıyla, ekonomide 2023 yılına kadar yaklaşık yüzde 5-10 puan seviyesinde büyüme bekliyoruz” dedi.

Gayrimenkule 40 milyon dolarlık yatırım

Gayrimenkul sektöründe yabancılara konut satışına virüs sürecinde de devam ettiklerine işaret eden Bucak, “Türkiye'de konut projesi geliştirmek isteyen 4 farklı yabancı yatırımcı ile görüşüyoruz. Bunlardan biri 5 milyon dolarlık bir inşaat yatırımı yapmayı planlıyor. Bir diğer portföyümüz ise 15 milyon dolarlık yatırımla konut projesi yapmaya hazırlanıyor. Diğer inşaat yapmayı planlayan yatırımları da topladığımızda yaklaşık 40 milyon dolara tekabül ediyor. Bu 4 yatırımla ilgili olarak fizibilite ve AR-GE çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Mars Investment olarak yabancı yatırımcılarımızın geliştirmek istedikleri projelere stratejik ortaklık noktasında da görüşmelerimiz sürüyor” dedi.

“Gayrimenkul yatırımına gelip teknolojiye de yatırım yapıyorlar”

Gayrimenkul yatırımlarının farklı sektörlere yönelik yatırımları da beraberinde getirdiğini belirten Bucak, konuyu şu örnekle açıkladı: “Teknoloji sektöründen örnek vermek gerekirse, yönettiğimiz gayrimenkul projelerinden daha önce alım yapmış yatırımcılar, Türkiye'nin geleceğine ve gelişmekte olduğuna inanarak ve güvenerek kendi ülkelerinde yaptıkları ticareti Türkiye'ye de taşımayı istediklerini ifade ettiler. Bangladeş'te çok ünlü bir e ticaret sitesinin sahibi olan ve aynı zamanda hali hazırda Türk vatandaşı olmasına vesile olduğumuz bir yatırımcımız bizlerden aldığı lokalizasyon hizmeti ile Bangladeş'teki şirket yapılanmasını Türkiye'de kurup e ticaret sektörüne iddialı bir şekilde girmeyi hedefliyor.

Koronovirüs süreci, sağlık sektörüne yatırımları artıracak”

Türkiye'nin koronavirüs sürecinde çok başarılı bir sınav verdiğini kaydeden Bucak,  “Salgında sürdürdüğümüz başarıdan sonra Türkiye global yatırım pazarında da mevcut konumunu yükselterek tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Türkiye, salgın sürecinde sağlık sektöründe ne kadar başarılı olduğunu da ispatlamış oldu. Türkiye'nin sağlık sektöründe vatandaşını kollayıp gözeterek, neredeyse ücretsiz sağlık hizmetini vermesi, yabancı yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Gelişmekte olan ülkeler arasında ilk sıralarda boy gösteren Türkiye, sağlık sektöründe göstermiş olduğu başarısı ile birlikte neredeyse birçok sektöre katkı sağlamış durumda. Bugün Türkiye sadece konut sektöründe değil, tarımdan bilişime, gıdadan hayvancılığa kadar birçok yabancı yatırımcılar tarafından talep alma noktasına geldi.” diye belirtti.