3.havalimanı test çalışmaları

3.Havalimanı için binlerce sahte yolcuyla test

Genel 22.09.2018 12:30

İstanbul’un yeni havalimanında çalışmalar devam ederken, aksaklıkların belirlenmesi için binlerce sahte yolcu ve bagajla deneme uçuşları yapılacak.

İstanbul'un yeni havalimanında test işlemleri üç aşamadan meydana gelerek  9 bin sahte yolcu ve 18 bin bagaj kullanılacak. 29 Ekim'de açılması planlanan, İstanbul'un merkezinden 35 kilometre uzakta, 76.5 milyon metrekarelik alanda yükselen yeni havalimanının inşaat çalışmaları hızla devam ederken, bir yandan da dekorasyon işlemleri başlayan yolculara hizmet verecek ana terminalde hazırlıklar son hızıyla sürüyor.

Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu ve Fırat Alkaç'ın haberine göre; İstanbul Yeni Havalimanı'nda terminalin yürüyen merpenleri, yolcuların üstlerinin aranacağı x-ray cihazları, uçakların iniş ve kalkışlarını gösteren ekranlar, pasaport kontrol alanları ve valiz teslimatının yapıldığı bantlar havalimanına yerleştirildi.

Yıllık 200 milyon yolcu kapasitesiyle 350'den fazla noktaya uçuş imkânı sunacak olan havalimanında, aksaklıkların belirlenmesi için binlerce sahte yolcu ve bagajla deneme uçuşları yapılacak.

3 AŞAMALI TEST

Eylül ayının son haftasında gerçekleştirilecek ilk deneme operasyonuna bin sahte yolcu, iki bin bagaj, yaklaşık 800 personel, iki uçak, 50 yer hizmeti elemanı katılacak.

Ekim ayının ilk haftasında gerçekleştirilecek ikinci deneme operasyonunda ise 3 bin sahte yolcu, 6 bin sahte bagaj, yaklaşık bin personel, 3 uçak, 150 yer hizmet ekipmanı bulunacaj.

Ekim ayının ikinci haftasında ise 5 bin sahte yolcu, 10 bin sahte bagaj, yaklaşık bin personel, 5 adet gerçek uçak ve 200 yer hizmet ekipmanıyla son deneme çalışması da yapılacak.