3D print, teknoloji,köprü,hollanda,amsterdam,mx3d

3D yazıcılar çelik köprü yapacak!

Genel Merve N. Güreş 17.06.2015
Hollandalı MX3D isimli firma bir ilke imza atacak. Yeni 3D yazıcı robotlar Amsterdam'daki bir kanala çelik köprü inşa edecek.
Teknolojinin son keşfi 3D yazıcılar çığır açmaya devam ediyor. 3D yani 3 boyutlu yazıcılar teknik cihazların parçalarının üretilmesi için geliştirilse de kısa zamanda bambaşka konularda kullanılmaya başlandı. İlk örneklerin büyük, ağır ve pahalı olduğu bu yazıcılar gelişen teknolojiyle birlikte küçüldü ve fiyatları ucuzladı. Ardından Japon bilim insanları çığır açacak haberi müjdeledi. İnsan organlarının 3D yazıcılarda basılmasını sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını açıklayan Japonlar, 3 yıl içinde klinik testlerin başlayacağını duyurdu.

ÖNCE EV ŞİMDİ KÖPRÜ

Çinliler ise 3D yazıcı kullanarak 2 katlı gerçek bir ev inşa etti. Şimdiyse Hollandalı MX3D isimli firma sektöre bir level daha atlattı. 3D yazıcı araştırma ve geliştirme firması MX3D, yeni projesiyle 3D yazıcılarla köprü inşa edeceğini duyurdu.

Yazılım firması Autodesk ve inşaat firması Heijmans'tan yardım alınacak projede, 3D yazıcılar otonom robotlar gibi hareket edecek ve Amsterdam'daki bir kanalın üzerine çelik köprü kuracak. İnsandan bağımsız olarak üretime başlayacak olan yazıcılar, kanalın bir yakasından başlayarak diğer yakasına kadar 'köprü basacak.' Hollandalı mühendisler, istedikleri başarıyı elde edebildikleri takdirde otonom 3D yazıcıların özellikle arama-kurtarmada çok faydalı olabileceğini böylece kaza ve afetlerde kullanılacağını iddia etti.

ESKİ İLE GELECEĞİ BAĞLAYACAK

Projeyi hayata geçiren ve Autodesk programında tasarlayan Joris Laaram ve dijital üretimin önümüzdeki zamanlarda sektörü yerinden oynatacağını söylüyor. Köprünün aynı zamanda bir sembol olarak görüleceğini söyleyen Laaram, eski şehirle geleceğin teknolojisini bağlamanın güzel bir metafor olacağını açıkladı. Henüz hangi kanalda yapılacağı kesinleşmeyen köprü çalışmalarına Eylül 2015'te başlanacağı konuşuluyor. Projenin tamamlanmasının ise 2017'yi bulması bekleniyor.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

3D print teknoloji köprü hollanda amsterdam mx3d