3. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı

3. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı başlıyor

Genel Emine Pile 07.12.2017
Kamu Teknoloji Platformu'nca, "3. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı" 28-29 Mart 2018'de Ankara'da düzenlenecek.
Platformun başlattığı akıllı şehirlere dönüşüm kapsamında, Türkiye'de başarılı kamu projelerinin tanıtılacağı, belediyelerin akıllı şehir yatırımlarını sunacağı ve dünyanın önde gelen şehirleriyle bilgi paylaşımının sağlanacağı konferans, akıllı şehir konusunda paydaşları bir araya getirecek. 

Kamu-özel sektör arasında iş geliştirme köprüsü kurması planlanan etkinlikte, 100'e yakın konuşmacı, 60'ın üzerinde belediye misafir edilecek.

Şehirlerin trafik, enerji, güvenlik, altyapı gibi sorunlarına çözüm aranacak konferansta, şehircilik finansmanı ve belediyelerin mega yatırımları için çeşitli modeller tartışılacak.

"Akıllı şehir kavramını hayata geçirmek için pilot uygulamalar yürütüyoruz"

Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, Beyoğlu Belediyesi'nde düzenlenen basın toplantısında, akıllı şehir kavramını hayata geçirmek amacıyla Kayseri, Rize ve Sakarya'da pilot uygulamalar yürüttüklerine değinirken, Kayseri'de bir cadde ve şehir meydanında sokak lambalarının akıllı kullanımına ilişkin çalışma kapsamında 8,5 milyon liralık tasarruf sağlandığını anlattı.

Rize ve Sakarya'da da kendilerine verilen meydanlarda uygulamalar yaptıklarını dile getiren Akçıl, 2020'ye kadar bu çalışmaları tamamlamayı umduklarını ifade etti.

Akçıl, 28-29 Mart 2018'de "Küresel Başarının Yeni Anahtarı: Şehirlerin Liderliği" temasıyla üçüncüsü düzenlenecek Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı'nın belediyelerin özel sektördeki iş ortaklarıyla yeni oluşacak pazarda yerli teknolojiyi destekleyecek bir platform olmasının yanı sıra global şirketler için de yatırım fırsatı sunacağını kaydetti.

Erdem Akçıl, eski Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe ile New York Belediyesi İnovasyon ve Teknoloji Direktörü Jeff Meritt'in şehircilik ve teknoloji tecrübelerini paylaşacağı iki gün sürecek konferansın ilk gününde şehir ekonomilerinin, ikinci gününde ise şehirlerin sürdürülebilirliği ve kentsel dönüşümün konuşulacağını söyledi.

Beyoğlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Erol Ökten de belediyenin 2004'ten bu yana teknolojik çalışmaları sürdürdüğünü anlatarak, sahadaki belediye personelinin tamamen mobil uygulamalarla çalıştığını kaydetti.

Akıllı telefonlara yüklenebilen "Smart Beyoğlu" uygulamasında, "Beyoğlu'nda yaşayanlar", "Beyoğlu'ndaki esnaf, "Beyoğlu'na gelen yerli turist" ve "Beyoğlu'na gelen yabancı turist" kategorilerinde, ilçeye dair her şeyin bulunabildiğini belirtti.

akıllı şehirler 3. Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı akıllı şehirlere dönüşüm erdem akçıl