3-kopru-giseleri

3. Köprü'nün gişeleri ASELSAN'a emanet!

Genel Uğurcan Tokay 27.08.2016
Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ücret toplama sisteminin altında ASELSAN imzası bulunuyor.
Kuzey Marmara Otoyolu ve Avrupa'yı Anadolu'ya bağlayan 3. boğaz köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün ücret toplama sistemi ASELSAN tarafından kuruldu. 16,4 milyon dolara kurulan Serbest Akıs¸ U¨cret Toplama Sistemi, arac¸lardan otoyol u¨zerinde seyir halindeyken u¨cret toplamayı mu¨mku¨n kılıyor ve bu alanda du¨nyadaki en ileri teknolojiyi temsil ediyor.

Otoyol ve köprünün ücret toplama sisteminin sözleşmesi, 9 Aralık 2015'te ICA İçtaş Astaldi Ortaklığı ile imzalandı.

Proje kapsamında, 9 noktaya 100 gişeden oluşan ücret toplama sistemi, ayrıca 8 noktaya "serbest akış" ücret toplama sistemi kuruldu. Projenin toplam tutarı 16,4 milyon doları buldu.

Projedeki tüm ücret toplama gişeleri, OGS, HGS, nakit ve kredi kartı ödemelerini kabul ediyor. OGS ve HGS teknolojileri ile birlikte aynı anda nakit ve kredi kartı ödemelerini de destekleyen özgün tasarım, ASELSAN tarafından özellikle Türkiye'deki özel otoyol işletmeleri için geliştirildi.

Serbest Akıs¸ U¨cret Toplama Sistemi, arac¸lardan otoyol u¨zerinde seyir halindeyken u¨cret toplamayı mu¨mku¨n kılıyor ve bu alanda du¨nyadaki en ileri teknolojiyi temsil ediyor. ASELSAN Serbest Akıs¸ U¨cret Toplama Sistemi, ayrıca OGS ve HGS u¨cret toplama is¸levlerini entegre ederek o¨nemli bir ihtiyacı kars¸ılıyor. Sistem, trafik serbest akıs¸ halindeyken u¨cret toplamaya imkan sağlıyor.

Türkiye'de şu ana kadar 3 noktaya kurulan serbest akış sistemleri, Kuzey Marmara Otoyolu Ücret Toplama Sistemi projesiyle birlikte daha da yaygınlaştırılıyor. 

Proje, ASELSAN tarafından tesis edilmekte olan Gebze-Orhangazi-İzmir ve Avrasya Tüneli ücret toplama projeleriyle birlikte, "yap-işlet-devret" yöntemi ile inşa edilecek yeni otoyollarda şirkete önemli açılım sağlıyor.
Son dönemde yoğunlaşan otoyol ve köprü projeleriyle birlikte ücret toplama sistemleri, ASELSAN'ın geçen yıl en yogˆun faaliyet go¨sterilen alanların bas¸ında geldi.

ASELSAN, trafik ve otomasyon sistemleri alanında Ücret Toplama Sistemleri, Trafik Yönetim Sistemleri ve Otomasyon Sistemlerine yönelik çalışmalar yürütüyor. Ücret Toplama Sistemleri kapsamında, otoyol ve feribot araç geçişlerinin ücretlendirmesine yönelik olarak nakit, kartlı, otomatik, karma ve çok şeritli serbest geçiş ücret toplama sistemlerini müşteri gereksinimlerine uygun olarak geliştiriyor.

 

aselsan yavuz sultan selim köprüsü aselsan 3. köprü gişeleri aselsan