3. köprü

3. Köprü'de yapılamayan yollar için Başbakanlık devrede!

Genel 24.08.2016 08:49

3. Köprü'nün ihaleye çıkan ve ertelenen iki bağlantı yolu Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı bölümü için Başbakanlık'tan Genelge yayınlandı.

Kuzey Marmara Otoyolu projesi kapsamında yer alan 3. Köprü, 26 Ağustos 2016 günü hizmete açılacak. Projenin nereyse tamamı bitti ancak Kınalı-Odayeri ve Kurtköy-Akyazı bağlantı yolları henüz tamamlanmadı. Yapımı için birçok kez ihale açılan ancak daha sonra iptal edilen iki bağlantı yolu için Başbakanlık devreye girdi, karar Resmi Gazete'de Genelge olarak yayınlandı.

Buna göre proje kapsamında yapılacak kamulaştırmalar için yapılacak ödeneklerin serbest bırakma işlemleri, işleri geciktirmeyecek şekilde yapılacak. Ayrıca aynı güzergahta yapılacak imar planı ve değişiklikleri için KGM Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 19. Maddesi'nde belirtilen azami sürelerin sonu beklenmeyecek.

Yine aynı güzergahta yer alan su, kanalizasyon, doğalgaz, petrol boru hattı, elektrik ve haberleşme hattı ve tesislerinin güzergah dışına taşınması KGM'den talep edilecek ve izin, onay, kabul işlemleri en kısa sürede tamamlanacak.

Öte yandan Hazine mülkiyetinde veya devletin tasarrufunda olan taşınmazlar ve diğer kamu kuruluşlarına ait olan gayrimenkullerin devir, izin, irtifak veya yola terkin gibi işlemler çok kısa sürece tamamlanacak. Gerekirse taşra birimleri bu konuda yetkilendirilecek.

3-kopru-kurtkoy-akyazi-genelge

3-kopru-kinali-odayeri-genelge

İşte Başbakan Binali Yıldırım imzalı 16 maddelik genelge!

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com