3. köprü

3. Köprü'de ilk halat çekildi!

Genel Emine Pile 21.04.2015
Üçüncü köprüde çalışmalar hızla sürerken köprünün kuleleriyle tabliyeler arasındaki bağlantı için ilk halat çekildi.
İstanbul'un iki yakasını birleştirecek 3. Köprü'de tabliye çalışmaları devam ediyor. İstanbul Boğaz Köprüsü üzerinde inşa edilen ve çalışmaları her geçen gün daha da hızlanan 3. Köprü'de yeni bir gelişme daha yaşandı. Geçtiğimiz günlerde köprünün 940 tonluk en ağır çelik tabliyesinin yerine yerleştirilmesinden sonra şimdi de köprü kuleleriyle çelik tabliyeler arasında bağlantıyı sağlayacak eğik askı kablolarından ilki çekildi.

İŞTE 3. KÖPRÜ'NÜN SON GÖRÜNTÜLERİ... 

IC İçtaş-Astaldi JV tarafından yapişlet devret modeliyle yapımına 29 Mayıs 2013 tarihinde başlanan İstanbul'un üçüncü köprüsü Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde çalışmalar hızla sürüyor. Köprüde şu ana kadar üç tabliye yerleştirilirken, tabliyeleri köprüye bağlayacak eğik askı halatlarının çekilmesine de başlandı.

Köprüye ilk eğik askı halatı geçtiğimiz günlerde köprüye çekildi. 3'üncü köprüde 176 adet eğik askı kablosu olacak ve bu kablolar köprü kuleleriyle çelik tabliyeler arasında bağlantıyı sağlayacak. Güney Kore ve Malezya'da üretilen eğik askı halatları, 4 bin 400 tona kadar taşıma kapasitesine sahip olacak ve kulenin iki yanında yer alan çelik tabliye ile beton tabliye arasında dengelenen yükleri taşıyacak. Köprüdeki kablolarda kullanılacak yüksek mukavemetli tellerin toplam uzunluğu, 121 bin kilometreyle dünyanın çevresini üç kez saracak uzunlukta olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün 29 Ekim'de hizmete açılması hedefleniyor. 

940 TONLUK TABLİYE DE YERİNE YERLEŞTİRİLDİ!

TOPLAM 176 ADET EĞİK ASKI 

Eğik askı kablolarının boyu 154 metre ile 597 metre arasında değişiyor. Kabloların içindeki değişen halat sayısına göre yük taşıma kapasitesi bin 900 ile 4 bin 400 ton arasında. Toplam 176 adet eğik askı bulunuyor. 

ALTIN ÜÇGEN TÜRKİYE'Yİ UÇURACAK!

3. köprü