Google Maps'te 3. Köprü

3. Köprü ve yeni yol Google'da göründü!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 03.01.2015
Yapı devam eden 3. köprü ve otoyolun detayları Google Maps'te ortaya çıktı.
Yapımına 2013'te başlanan ve 2015'te tamamlanması hedeflenen 3. köprü ve yeni otoyolun detayları ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde güncelleme yapan Google Maps ile köprü ve bağlantı yollarının son durumu net bir şekilde görülebiliyor.

Harita, köprünün 300 metreyi aşan ayaklarını, tünelleri ve geçitleri açıkça gösteriyor. Kuzey Marmara otoyolu projesinin Odayeri - Paşaköy kesiminde yer alacak köprü, raylı sistemle ise Edirne'den İzmit'e kadar yolcu taşıyacak. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. havalimanı da birbirine bağlanacak.

4.5 milyar liralık yatırım 

3. köprü 59 metrelik genişliği, 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan, “dünyanın en uzun” ve “en geniş” asma köprüsü olacak. Köprü, 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip köprüsü özelliği taşıyacak. Köprünün üzerinden 8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu aynı seviyede geçecek.

Kuzey Marmara otoyolu ve 3. köprü, “Yap, işlet, devret' modeliyle gerçekleştirilecek. 4.5 milyar TL yatırım bedeline sahip projenin yapım dahil işletmesi, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile IC İçtaş – Astaldi JV tarafından yapılacak ve bu süre sonunda Ulaştırma Bakanlığı'na devir edilecek.

Köprü yapımında çalışan sayısı : 6350

Otoyol için yapılacak kazı: 68 metreküp milyon

Köprünün genişliği: 59 metre

Köprü ayaklarının yüksekliği: 322 metre

Köprünün uzunluğu: 2164 metre

Hürriyet

3. Köprü 3. Köprü Google Google Maps 3. köprü 3. köprü son durum