büyük istanbul tüneli

3 katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin tüm detayları!

Genel Uğurcan Tokay 27.02.2015
İstanbul'da iki yaka arasındaki yolculuklarda maksimum zaman tasarrufu sağlayacak olan projede çalışmalar kısa süre içerisinde başlayacak.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından İstanbul'a kazandırılacak olan “Üç katlı Büyük İstanbul Tüneli”nin ayrıntıları Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı. İstanbul'un trafik çilesini sonlandıracak dev projenin 3,5 milyar dolara mal olması bekleniyor.

<a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=b%c3%bcy%c3%bck+istanbul+t%c3%bcneli'>büyük istanbul tüneli</a> nasıl olacak

İstanbul trafiğine çözüm için birbiri ardına dev projelere imza atılıyor. Marmaray, Üçüncü Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nin ardından İstanbul, şimdi de “Üç katlı Büyük İstanbul Tüneli”ne kavuşuyor.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından İstanbul'a kazandırılacak olan bu dev projenin ayrıntıları,27 Şubat Cuma günüBaşbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandı.  

Raylı sistem ve karayolunu denizin yüz on metre dibinde birleştirecek olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, İstanbul'da trafiği dert olmaktan çıkaracak ve Boğazı iki defa geçmek yerine tek seferde binlerce metre tasarruf sağlayacak. Son teknoloji ile yapılacak tünel, köprülerdeki araç yükünü de azaltacak. Entegre edildiği güzergahlarla yolculuk süresini büyük oranda kısaltacak olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin 3,5 milyar dolara mal olması bekleniyor.Proje kamu kaynakları kullanılmadan Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılacak. Projenin yapım aşamasında 2800 kişi,işletme aşamasında 800 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. 

HEM RAYLI SİSTEM HEM KARAYOLU

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin Marmaray ve Avrasya tünelinden farkı hem tekerlekli araçların geçişine hem de demiryolu geçişine imkân vermesi. Bu yönüyle dünyanın ilk örneklerinden olacak tüp geçitte, alt ve üst katlar tekerlekli araçlar, ara kat da raylı sistem için ayrılacak.

HASDAL- ÜMRANİYE ARASI 14 DAKİKA

Tem Otoyolu Hasdal Kavşağı'ndan, Ümraniye Çamlık Kavşağı'na kadar uzanan 16 bin 150 metrelik karayolu hattı üç katlı büyük İstanbul tüneli ile sadece 14 dakikada gidilebilecek. Yeni tünellebu güzergâhı günde 120 bin aracın kullanması bekleniyor. 

Projenin tamamlanmasıyla Anadolu yakasından 3. Havalimanına doğrudan ulaşılabilen bir aks oluşturuluyor.Bu hat İstanbul'daki tüm ana karayolu TEM, D-100, Kuzey Marmara Otoyolu, Fatih Sultan Mehmet, Boğaziçi ve Yavuz Sultan Selim Köprüleri ve 3. Havalimanı aksı arasında bağlantı oluşturulmuş olacak. 

İNCİRLİ-SÖĞÜTLÜÇEŞME 40 DK

31 bin metre uzunluğunda İncirli–Söğütlüçeşme arasında yer alması planlanan Hızlı Metro, her gün bir buçuk milyon yolcuyu güzergâhındaki on dört istasyona ulaştıracak. Böylece İncirli-Söğütlüçeşme arasındaki mesafe40 dakikaya inecek. 

TÜNEL 6,5 MİLYON YOLCUYU TAŞIYACAK

9 adet aktif raylı sisteme entegre edilecek ve Marmaray'a bağlanacak olan tünel, 6,5 milyon yolcu taşıyacak.
Başakşehir-Bağcılar-Bakırköy, Yenikapı-Aksaray-Havalimanı, Kabataş-Bağcılar, Topkapı-Habipler, Mahmutbey-Mecidiyeköy, Yenikapı-Taksim-Hacıosman, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe, Kadıköy-Kartal ve Marmaray- Banliyöile yapılacak bağlantı hattı ile İstanbullular; artık çok daha kısa sürede iki yaka arasında yolculuk yapabilecek.

büyük istanbul tüneli büyük istanbul tüneli projesi 3 katlı istanbul tüneli