3 katlı büyük istanbul tüneli

3 katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin açılış tarihi belli oldu!

Genel Uğurcan Tokay 27.02.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu'un açıkladığı Büyük İstanbul Tüneli, 2020 yılından önce tamamlanıp hizmete açılacak.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeni Türkiye'nin işaret fişeği olarak nitelendirdiği Büyük İstanbul Tüneli projesinin tanıtımında önemli açıklamalarda bulundu. İki yakayı aynı anda hem demiryolu hem de karayolu ile bağlayacak dev projenin İstanbul'a büyük değer katması bekleniyor.

İstanbul'da trafik probleminin çözümünde büyük bir rol oynaması beklenen 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli, 2020 yılından önce açılacak. Dev projesinin ihalesi ise 7 Nisan'daki seçimlerden önce gerçekleştirilmiş olacak.

3. <a href='https://www.emlaktasondakika.com/haber-ara/?key=b%c3%bcy%c3%bck+istanbul+t%c3%bcneli'>büyük istanbul tüneli</a>

Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli ile;

Sabiha Gökçen Havalimanı'na; Üsküdar'dan 44, Rumeli Hisarüstü, Kağıthane, Taksim ve Beşiktaş'tan 57, Hacıosman'dan 67 dakikada; 

Üçüncü Havalimanı'na; Mecidiyeköy'den 28, Beşiktaş'tan 34, Topkapı'dan 41, Kozyatağı'ndan 46, Kadıköy'den 49 dakikada; 

Atatürk Havalimanı'na; Mecidiyeköy'den 27, Hacıosman'dan 47, Üçüncü Havalimanı'ndan 55 dakikada;

Otogar'a; Beşiktaş'tan 23,Altunizade'den 32, Üsküdar'dan 38, ve Kadıköy'den 43 dakikada;

Mecidiyeköy'e;Kadıköy'den 25,Tuzla'dan 55, Habipler'den 59 dakikada;

Üsküdar'a;  Kağıthane'den 25,Başakşehir'den 58 dakikada gidebilecek. Göztepe-Levent arası 20, Kartal-Taksim arası 46, Sancaktepe – Levent arası 32 dakika, Beşiktaş-Çekmeköy/Sancaktepe arası 37, Maslak-Kozyatağı arası 29, Bakırköy İDO-Ümraniye arası 44 ve Başakşehir-Ümraniye arası 59 dakikaya inecek.

Büyük İstanbul Tüneli'nin özellikleri

  1. Dünyanın ilk 3 katlı tüp geçiti olacak. İstanbul'u bir bütün haline getirecek olan dev projeyle 9 raylı sistem başta olmak üzere tüm ulaşım aksları birbirine entegre olacak. Büyük İstanbul Tüneli ise megakent bir bütün haline gelecek. 2023'te İstanbul nüfusu 18 milyona, günlük hareket ise 35 milyona çıkacak. Bu projeyle birlikte yeni yatırımların da gelmesiyle toplu taşıma 15 milyon kişiden 20 milyona yükselecek.
  2. İstanbul'da trafik sorunu ortadan kaldıracak dev yatırımlar arasına giren Büyük İstanbul Tüneli ile TEM Hasdal ile Ümraniye Çamlık arası 14 dakikaya inecek. Projenin alt ve üst katı karayolu, orta katı ise metro olarak hizmet verecek.
  3. Zamandan tasarrfu maksimum düzeye çıkaracak olan Büyük İstanbul Tüneli,  çevreyle tamamen dost bir tasarıma sahip. İstanbul siluetine kesinlikle zarar vermeyecek olan dev yatırımla yıllık sera gazı 115 bin ton, havayı kirleten gazlar ise 29 bin ton azalacak.
  4. Dev projeyle yıllık yaka geçişleri 1.6 milyon kişiden 4 milyona çıkacak ve bu doğrultuda 6.5 milyon kişinin hareketine zemin sağlanacak.
  5. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli yapı taşları arasına giren 3 katlı tünelde tüm ayrıntılar düşünüldü. Son teknolojiyle üretilecek ve yüksek güvenlik donanımlarına sahip olacak olan Büyük İstanbul Tüneli'nde yangın algılama ve söndürme sistemleri olacak. Her noktası kameralarla izlenecek olan projenin her 500 metresinde bekleme alanları olacak. Acil durumlarda katlar arasında merdiven geçişleri yapılabilecek. Projenin metro bölümünde ise otomotik sinyalizasyonla birlikte otomatik yavaşlama ve hızlanma sistemleri bulunacak.
Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

büyük istanbul tüneli 3 katlı istanbul tüneli istanbul tünel projesi büyük istanbul tüneli açılış tarihi 3 katlı tünel ne zaman açılacak