3. Havalimanı

3. Havalimanı'nın yanına dev proje geliyor!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 22.10.2015
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. Havalimanı'nın çevresinde kongre ve fuar kampusu kuracaklarını söyledi.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nin (TÜRSAB) İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen 43. kuruluş yıldönümü törenine katıldı.

Dünya Ticaret Merkezi'nin yanındaki İstanbul Fuar Merkezi'nin genişletilmesiyle ilgili çok önemli bir proje için imza attıklarını belirten Topbaş, “Biz her alanda dünyanın bir numarası olmak zorundayız. Bunu başaramıyorsak eksiklik bizden kaynaklanıyordur. Çünkü bu şehir ve bu ülke bunu hak ediyor” dedi.

Topbaş, 3. Havalimanı'nın çevresine yapılacak projeyle ilgili de şu açıklamayı yaptı;

“Dünyada benzeri olmayan bir fuar merkezi modeli ve kongre alanı tasarımımız var. 3. Havalimanı'nın çevresinde 2 metro istasyonunun bulunduğu noktada 3 milyon metrekarelik bir alanda gerçekleştireceğimiz bu proje için TOKİ ile görüştük. Bu alana kongre ve fuara gelenler, aileleriyle birlikte gelsinler ve birkaç gün bu şehirde vakit geçirsinler. Öyle bir kampus olsun ki aileler sadece o kampus için bile gelmek istesin. Bu kampus dünyada olmayan yönleriyle ve boyutuyla İstanbul turizmine hizmet verecek. Bunun tasarımını ve çalışmalarını yürütüyoruz. Böyle bir kampusu İstanbul'a kazandırdığımızda, yılda 200 milyon yolcu kapasiteli 3. Havalimanı ile birlikte İstanbul'un daha fazla gelişmesinde çok etkin rol oynayacağına inanıyorum. Bu İstanbul'a çok daha fazla döviz girdisi ve çok daha fazla istihdam demek.”

3. Havalimanı projeleri Kadir Topbaş 3. Havalimanı