İstanbul'un 3. havalimanı inşaat alanı

3. havalimanının finansman kredisi için imzalar atılıyor

Genel Emine Pile 22.09.2015
İstanbul'a inşa edilen 3. havalimanının finansman paketinin ekim ayı ortasında açıklanması bekleniyor.
Türk hukuku kullanılarak yazılan 3. havalimanının proje finansman kredisini imzalamak için taraflar ekim ayında masaya oturacak. Aslan payını Ziraat Bankası'nın vereceği finansman paketi Türkiye kanunlarıyla yazılan bu büyüklükteki ‘ilk' proje unvanını alacak. 

Cengiz-Limak-Kolin-Kalyon- Mapa konsorsiyumu İstanbul 3. havalimanının 25 yıllık işletme hakkı için Mayıs 2013'te yapılan yap-işlet-devret ihalesini kira bedeli olarak 22.152 milyar euro+KDV teklif ederek kazanmış ve İGA Havalimanı İşlemesi AŞ'yi kurmuştu.

ZİRAAT BANKASI'NDAN 3.5 MİLYAR EURO'LUK KREDİ 

Projenin ilk etap yatırımının finansman büyüklüğü 7-7.5 milyar euro olacak. Bu finansmanın yarısı 3 kamu bankası tarafından paylaşılacak. Kamuların payına düşen 3.5 milyar euroluk dilimde de aslan payını Ziraat Bankası verecek.

Ziraat Bankası'nın 1.5 milyar euro, Halkbank ile Vakıfbank'ın da 1'er milyar euro ile katılacağı finansmanda kalan kısım yüklenici şirket ile bu defa özel bankalar tarafından sağlanacak

Özel bankalar tarafında da aslan payını DenizBank verecek. DenizBank'ın 500 milyon euro, Garanti ve Finansbank 300'er milyon euro ile kredi 4 yılı ana para ödemesiz toplam 16 yıl vadeli olacak.

3. havalimanı Proje finansman kredisi