istanbul mega projeler

3. Havalimanı ve 3. Köprü bölge fiyatlarını uçurdu!

Genel Uğurcan Tokay 25.01.2016
İki dev yatırım, inşa edildiği ve çevresindeki bölgelerde gayrimenkul fiyatlarını çok büyük oranda artırdı.
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli yatırımları arasında yer alan 3. Havalimanı ve Kuzey Marmara Otoyolu projeleri, inşa edildiği bölgelerdeki gayrimenkul fiyatlarını uçurdu. Yolcu kapasitesi açısından dünyada bir ilk olacak olan yeni havalimanıyla 3. Köprü'nün, bağlantı yolları sayesinde bir bütün olacak.

Bu yatırımlar sayesinde megakentin kuzey bölgesinde nüfusun artması bekleniyor. Bu, yeni gelişen bölge ve istihdam anlamına gelmekte.

Emlaktasondakika.com olan görüştüğümüz Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği Genel Sekreteri Doruk Karşı, yeni yatırımların bölgelere kattığı değerleri anlattı.

İstanbul'un kuzeyinde nüfus artacak

“Kuzey Marmara Otoyolu İstanbul'un nüfus ve yapılaşma olarak yoğunluğu az olan bölgelerinden geçtiği için o bölgelerde tabii ki yapılaşma ve nüfus anlamında eskisinden daha yoğun bir yapılaşma muhtemel olacak. Açıkçası Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin İstanbul'un güneyinde oluşan yoğunluğu yavaş yavaş kuzeyine doğru kaydırmak için tasarlandığını düşünüyorum. 3. Köprü, 3. Havalimanı ve Kanal projelerinin de İstanbul'un kuzeyine yapılıyor olması bu görüşümüzü desteklemekte. Dediğim gibi planlanan ve gerçekleştirilen projelerin hayata geçirildiği İstanbul'un kuzeyinde nüfus ve yapı yoğunluğu bakımından artış göstermesini bekliyorum”

Turizm yatırımları artacak

“Bölgede henüz altyapı çalışmaları dahi yeni yapılıyorken turizm yatırımları ile ilgili beklentileri şimdiden kestirmek çok zor gibi görünüyor. Ama inşa edilecek yeni bir havalimanı o bölgeye transfer olacak turist sayısını artıracağından güzel bir planlama ile turizm yatırımlarının artırılması muhtemel”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

3. havalimanı arsa fiyatları 3. köprü çevresi arsa fiyatları istanbul prim yapacak bölgeler