3. Havalimanı metrosu

3. Havalimanı metrosu için önemli gelişme!

Genel Emine Pile 24.05.2016
İstanbul 3. Havalimanı Raylı Sistem Bağlantısı projesinin ÇED süreci ile ilgili karar verildi.
İstanbul ili Kağıthane, Küçükçekmece, Şişli, Arnavutköy, Eyüp, Başakşehir ilçesi Gayrettepe, 3. Havalimanı, Halkalı mevkiinde hayata geçirilen 3. Havalimanı metrosu için “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi. 

Buna göre; İSTANBUL ili KAGITHANE, KÜÇÜKÇEKMECESISLI, ARNAVUTKÖY, EYÜP, BASAKSEHIR, ilcesi Gayrettepe, 3. Havalimanı, Halkalı mevkiindeki T.C. ULAŞTIRMA DENİZCİLİK ve HABERLEŞME BAKANLIĞI ALTYAPI YATIRIMLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yapılması planlanan İSTANBUL 3. HAVALİMANI RAYLI SİSTEM BAĞLANTISI projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince İSTANBUL 3. HAVALİMANI RAYLI SİSTEM BAĞLANTISI projesi'ne “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir.

Söz  konusu metro hattı 2 etap halinde gerçekleştirilerek 6 ilçeden geçecek. İlk etabı 2016-2018 tarihleri arasında ve 6 istasyondan meydana gelen projede 2. etap ise 2018-2021 tarihleri arasında tamamlanacak.

3. Havalimanı metrosu